ELA Rôzne

Do Európy vtrhne zima a sneženie! Bude u nás Katarína na ľade či na blate? + PREDPOVEĎ

Európa počas nadchádzajúceho týždňa zažije zimné a chladné počasie, ktoré konečne preruší doterajší inverzný charakter počasia.

Ilustračný obrázok k článku Do Európy vtrhne zima a sneženie! Bude u nás Katarína na ľade či na blate? + PREDPOVEĎ
Foto: Katarína Winklerová / Zdroj: Dnes24.sk

Zmena počasia sa blíži a zasiahne hneď niekoľko európskych krajín, vrátane Slovenska. Ochladzovať sa začne už od pondelka, no skutočná zima v podobe snehových zrážok by na naše územie mala doraziť v závere týždňa. V strednej Európe však už bude snežiť hneď po Kataríne, informuje iMeteo.sk.

Slovensko čaká ochladenie

Nad Nemeckom sa nachádza studený front, ktorý už čoskoro dorazí aj na naše územie. Počasie na Slovensku začne ovplyvňovať v priebehu pondelka, kedy od severu budú pribúdať zrážky a postupne sa rozprší. Vo vyšších polohách treba očakávať aj so zrážkami snehovými.

„Pondelok síce bude na našom území prevažne oblačný až zamračený a vyskytovať sa budú aj zrážky, ale od utorka príde k zmene. Počasie začne od západu ovplyvňovať tlaková výš, ktorá na Slovensko prinesie jasné až polooblačné počasie,“ informuje iMeteo.

I keď bude od utorka relatívne slnečno, tak stále bude pomerne chladno. Počas celého pracovného týždňa sa budú maximálne denné teploty pohybovať od +2 do +9 °C. V noci bude takmer na celom území mrznúť a teploty budú klesať na 0 až –7 °C.

Po Kataríne príde sneženie

Tlaková výš, ktorá počas pracovného týždňa bude ovplyvňovať počasie na našom území sa v závere týždňa odsunie ďalej smerom na východ a k moci sa dostanú ďalšie tlakové útvary.

Od piatka budú počasie ovplyvňovať oblasti nízkeho tlaku vzduchu, ktoré prinesú vlhkosť a vpád ďalšieho studeného vzduchu od severu.

Od piatka do nedele bude v západnej časti strednej Európy prevládať zimné počasie. Očakáva sa veľká oblačnosť so snežením.

Sneženie od nadmorskej výšky cca 300 metrov sa očakáva v Čechách, v Poľsku, v Nemecku, či v západnom Rakúsku. Slovensko sneženie zatiaľ nečaká.

Na Slovensku bude od piatka prevládať chladné, no upršané počasie. Najnovšie výstupy numerických modelov odhadujú, že snežiť bude výlučne na horách. V Čechách bude hranica sneženia ležať od 0 do 300 m n.m., ale na našom území zhruba na úrovni 1200 až 1900 m n.m.

Sneženie dorazí na konci novembra

„Chladné počasie by v našej oblasti malo pokračovať a sneženie by na našom území malo doraziť najskôr až v závere budúceho týždňa. Už v nedeľu môže napríklad v Žilinskom kraji snežiť aj v nižších polohách,“ predpovedá iMeteo.

Ochladenie na našom území v závere budúceho týždňa ešte nie je samozrejme úplne isté, ale ako vidieť na ansámbly numerického modelu, tak je vysoká pravdepodobnosť, že na prelome novembra a decembra čakajú sever aj celodenné mrazy. Na juhozápade by sa teploty mali pohybovať do +4 °C.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj:

Zdroj: iMeteo.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM