Barbara Dallosová Správy Zo Slovenska

DOBRE už bolo! Slovensko čakajú ťažké mesiace: Ceny PORASTÚ a to nie je všetko!

Okrem rastu cien máme výrazný problém na trhu práce. A prognózy nie sú práve priaznivé. Čo nás môže čakať?

Ilustračný obrázok k článku DOBRE už bolo! Slovensko čakajú ťažké mesiace: Ceny PORASTÚ a to nie je všetko!
Zdroj: pixabay.com

Slovensku v najbližších mesiacoch hrozí pokračujúci rast cien vstupov, a tým aj znižovanie konkurenčnej schopnosti krajiny.

Ďalšou rizikovou oblasťou je trh práce, keďže na Slovensku sú stále regióny, kde je dvojciferná nezamestnanosť, ale na druhej strane firmy nie sú schopné nájsť si zamestnancov. V rozhovore počas valného zhromaždenia banskobystrickej regionálnej komory Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) povedal predseda SOPK Peter Mihók.

Problém začína u politikov

Problémy v ekonomike sú podľa neho odrazom toho, čo sa deje v politike. Slovensko je totiž podľa neho názorovo veľmi rozdelenou krajinou, čo ekonomike vôbec nepomáha. „Vynakladáme oveľa viac energie na riešenie interných problémov. Ani samotná koalícia u nás nie je jednotná, keď bojuje medzi sebou, namiesto toho, aby riešila veci súvisiace z rozvojom ekonomiky,“ pripomenul.

Ďalším veľkým problémom na Slovensku je podľa neho problém generácií. „Seniori sa cítia oklamaní a podvedení. Mladá generácia sa zase cíti nedocenená a bez perspektívy,“ vymenoval.

„Pokiaľ nie je v týchto základných otázkach spoločnosť zjednotená, tak sa nepohneme ďalej,“ dodal. Seniorom podľa neho musíme dať garancie, že spoločnosť je tu aj pre nich, pretože oni dali jej základ, a mladá generácia by tu mala vidieť svoju perspektívu. „Tu nemôže byť riešením to, že budeme mladým ľudom platiť, aby ostali študovať na Slovensku,“ uviedol. Spoločnosť totiž podľa Mihóka stratila kredibilitu a pokiaľ tu ona nebude, tieto otázky nie sme schopní vyriešiť.

Ťažké časy

Predseda SOPK sa dotkol aj problémov, ktoré aktuálne rieši globálna politika. Podľa neho sa napríklad rast cien a inflácie v ostatných rokoch iba naakumulovali. „Pandémia nového koronavírusu a vojna na Ukrajine tieto problémy iba akcelerovala,“ pripomenul.

„Globalizácia na jednej strane vyriešila mnohé nerovnosti, na strane druhej nové nerovnosti aj vytvorila,“ dodal. „Vytvorila napríklad silnú skupinu krajín, ktoré výrobky produkujú, a ďalšiu skupinu krajín, ktoré tieto výrobky kupujú. Problém nastal teraz, keď sa väzby v oblasti medzinárodného obchodu a v doprave narušili,“ uviedol. Preto podľa neho musíme aktuálne riešiť tie dosahy globalizácie, ktoré nám vytvorili nerovnováhu vo svetovej ekonomike. Malo by ísť o vytvorenie akýchsi regionálnych produkčných centier, ktoré budú riešiť základné otázky toho ktorého kontinentu či regiónu.

Na ťahu je Európa

Čo sa týka Európy, tam podľa Mihóka výrazne absentuje európska kontinentálna politika, čo sa v končenom dôsledku odzrkadľuje aj na jej ekonomike.

„My sme síce posunuli železnú oponu smerom na východ, ale nezjednotili sme Európu,“ povedal. Hlavná úloha, ktorá teraz pred európskymi politikmi stojí, je podľa neho nastolenie dôvery a spolupráce. „Musíme urobiť také opatrenia, ktoré nám zabezpečia, aby európska ekonomika mohla rovnocenne fungovať spolu s ostatnými ekonomikami. A keďže Európa má najväčšiu sociálnu záťaž zo všetkých veľkých ekonomík, musí pre udržanie sociálneho zmieru vyprodukovať oveľa viac ako inde,“ pripomenul.

Východ je na tom horšie

Hoci prognózy nie sú celkom priaznivé, pravdou je, že nezamestnanosť na Slovensku za posledné obdobie mierne klesla. Z februárových 6, 86 % predstavovala v marci 6, 67 %. Znížila sa aj medziročne, a to o 1,31 percen­tuálneho bodu.

Generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Karol Zimmer priblížil, že ku koncu marca 2022 bolo na úradoch práce 85 676 voľných pracovných miest. „V medzimesačnom porovnaní nám to narástlo o 6658 miest. Štandardne najviac ich je v Bratislavskom kraji, najmenej v Košickom kraji,“ dodal.

Zamestnávanie Ukrajincov

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak poukázal na to, že pracovný trh sa bude musieť prispôsobiť realite, že ceny potravín a energií rastú. Očakáva preto výrazné zvyšovanie platov na Slovensku v tomto a budúcom roku.

V súvislosti s odídencami z Ukrajiny Krajniak podotkol, že pomáhajú obsadiť pracovné miesta, kde občania SR dlhodobo už nechceli pracovať. Vyčíslil, že viac než štyritisíc odídencov z Ukrajiny so statusom dočasného útočiska si už u nás našlo prácu. Na Slovensko podľa ministra práce prišlo od vypuknutia konfliktu na Ukrajine už 347 301 ľudí, z toho 123 581 bolo detí.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM