Správy Zo Slovenska

Eurokomisia ŽALUJE Slovensko: STOPNITE diskrimináciu rómskych detí na školách!

Európska komisia (EK) v stredu zažalovala Slovensko na Súdnom dvore EÚ preto, lebo účinne nerieši otázku segregácie rómskych detí vo vzdelávaní.

Ilustračný obrázok k článku Eurokomisia ŽALUJE Slovensko: STOPNITE diskrimináciu rómskych detí na školách!
Zdroj: TASR/Adriána Hudecová

Komisia pripomenula, že pravidlami EÚ o rasovej rovnosti (smernica z roku 2000) sa prísne zakazuje diskriminácia na základe etnického pôvodu v kľúčových oblastiach života vrátane vzdelávania.

Špeciálne školy

Na Slovensku sú však rómske deti často umiestňované do špeciálnych škôl pre žiakov s miernym mentálnym postihnutím. A aj mnohé rómske deti, ktoré sú zapojené do hlavného vzdelávacieho prúdu, sú často segregované v oddelených triedach alebo školách.

EK už v roku 2015 iniciovala právny postup v prípade nesplnenia povinnosti proti Slovensku a v roku 2019 mu ako ďalší krok zaslala odôvodnené stanovisko.

Nič sa nezmenilo

Podľa EK Slovensko odvtedy uskutočnilo niekoľko legislatívnych reforiem a prijalo viaceré stratégie a akčné plány na podporu začlenenia Rómov do vzdelávania.

Avšak po dôkladnom posúdení týchto opatrení a monitorovaní situácie na mieste EK dospela k záveru, že tieto reformy sú nedostačujúce.

Diskriminácia rómskych detí vo vzdelávaní na Slovensku pokračuje, čo potvrdil aj prieskum o Rómoch, ktorý vykonala Agentúra EÚ pre základné práva (FRA).

Na Slovensku navštevuje 65 percent rómskych žiakov vo veku šesť až 15 rokov školy, v ktorých sú všetci alebo väčšina žiakov Rómovia. V porovnaní s rokom 2016 to predstavuje nárast o päť percentuálnych bodov. Slovensko je tak členským štátom EÚ s najvyššou mierou segregácie Rómov vo vzdelávaní.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM