han Zo zahraničia

Európsky parlament odsúdil FALOŠNÉ referendá na Ukrajine: Putina chcú SÚDNE stíhať!

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vyzvali vo štvrtok všetky krajiny a medzinárodné organizácie, aby odsúdili fiktívne referendá na Ukrajine a pokusy Ruska o násilné získanie územia.

Ilustračný obrázok k článku Európsky parlament odsúdil FALOŠNÉ referendá na Ukrajine: Putina chcú SÚDNE stíhať!
Zdroj: TASR/AP

V uznesení, ktoré podporilo 504 poslancov, 26 bolo proti a 36 sa hlasovania zdržalo, sa uvádza, že výsledky fiktívnych referend, ktoré sa uskutočnili vo vojnovom stave s cieľom pripojiť Doneckú, Chersonskú, Luhanskú a Záporožskú oblasť k Rusku, sú „nulitné a neplatné“.

Ďalšie sankcie

Poslanci v rámci schváleného textu vyzvali členské štáty EÚ, aby voči Rusku prijali ďalšie prísne sankcie.

Poslanci vyjadrili uznanie odvahe ukrajinského ľudu, ktorý bráni svoju vlasť a európske hodnoty, a v tejto súvislosti vyzvali členské štáty EÚ a ďalšie krajiny podporujúce Ukrajinu, aby výrazne zvýšili svoju vojenskú pomoc, najmä v oblastiach požadovaných ukrajinskou vládou.

Podľa odkazu poslancov Európskeho parlamentu sú nedávne hrozby Ruska o použití jadrových zbraní nezodpovedné a nebezpečné. Členské štáty eurobloku a jeho medzinárodní partneri by preto mali pripraviť rýchlu a rozhodnú reakciu v prípade, že Rusko uskutoční jadrový útok na Ukrajinu.

„Akýkoľvek pokus Ruska prezentovať útoky na okupovaných územiach ako útok na samotné Rusko, a teda ako dôvod jadrového útoku, je nezákonný a neopodstatnený a neodradí EÚ od ďalšej pomoci ukrajinskej sebaobrane,“ uvádza sa v uznesení.

Odsúdili mobilizáciu

Poslanci odsúdili aj vojenskú mobilizáciu v Rusku a opatrenia, ktoré nútia obyvateľov okupovaných území Ukrajiny slúžiť v ruských ozbrojených alebo pomocných silách.

S cieľom zachovať stabilitu v zakaukazskej oblasti a strednej Ázii europoslanci vyzvali na zvýšenú podporu krajinám, ktoré zaznamenali vysoký príliv ruských občanov, najmä Gruzínsku, Kazachstanu, Uzbekistanu, Arménsku a Kirgizsku.

Aj Nord Stream

Europarlament riešil aj nedávne výbuchy na dvoch plynovodoch Nord Stream. Poslanci tvrdia, že existuje silnie podozrenie, že išlo o výsledok „koordinovaného a úmyselného konania štátneho aktéra“. Tieto výbuchy podľa EP ukazujú, aká nebezpečná bola politika rastúcej závislosti od ruských fosílnych palív a že využívanie energie ako zbrane sa posunulo na novú úroveň.

Uznesenie EP vyzýva členské štáty eurobloku, aby ochranu európskej kritickej infraštruktúry považovali za prioritu, zvýšili jej odolnosť voči vonkajším útokom a podporovali odolnosť východoeurópskych partnerov a partnerov zo západného Balkánu.

V uvedenom uznesení europoslanci vyzývajú na zriadenie ad hoc medzinárodného tribunálu pre agresiu na Ukrajine, v rámci ktorého by bol stíhaný Vladimir Putin a všetci ruskí civilní a vojenskí úradníci a ich splnomocnení zástupcovia zodpovední za riadenie, začatie a vedenie vojny na Ukrajine.

Výber z aktuálnych tém:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM