Ilustračný obrázok k článku Európu zmietajú protesty proti vládam a ich opatreniam: Pridala sa aj Bratislava, VIDEO
43
Galéria
Zdroj: TASR/Jakub Kotian , Dnes24.sk , TASR/AP

Európu zmietajú protesty proti vládam a ich opatreniam: Pridala sa aj Bratislava, VIDEO

Hlavné mesto sa pripojilo k svetovým metropolám, kde neutícha vlna rozhorčenia a odporu.

Správy
Správy

Európu zmietajú protesty proti vládam a ich opatreniam: Pridala sa aj Bratislava, VIDEO

Hlavné mesto sa pripojilo k svetovým metropolám, kde neutícha vlna rozhorčenia a odporu.

Ilustračný obrázok k článku Európu zmietajú protesty proti vládam a ich opatreniam: Pridala sa aj Bratislava, VIDEO
43
Galéria
Zdroj: TASR/Jakub Kotian , Dnes24.sk , TASR/AP

V Európe odštartovali protesty proti Covid pasom a pandemickým opatreniam. Veľká vlna odporu zasiahla Francúzsko, Grécko, Taliansko, Austráliu a hlas protestujúcich počuť dlhší čas aj na Slovensku.

Naposledy sa naši nespokojní občania ozvali vo štvrtok (29. júla), kde verejne odmietli novelu, podľa ktorej by sa malo pri tvorbe opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz.

Majú sa opýtať lekárov

Na protest v Bratislave reagoval verejne aj predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO). „Chcel by som sa poďakovať všetkým zodpovedným občanom SR, ktorí sa dali zaočkovať a chránia tým nielen seba a svojich blízkych, ale práve aj tých nezaočkovaných. Chránia celú populáciu, pretože dobre vieme, že jediné, čo nám pomôže ‚vyprevadiť‘ tento vírus zo Slovenska, Európy, sveta, je vybudovanie kolektívnej imunity," povedal.

Ak majú ľudia otázky k novému koronavírusu, majú sa podľa neho opýtať lekárov.

Obvinili opozíciu

Ak sú výsledkom protestov v hlavnom meste zablokované cesty a strach občanov z agresivity, Ministerstvo vnútra (MV) SR by malo situáciu vysvetliť.

Vyplýva to z vyjadrenia podpredsedu SaS a štátneho tajomníka rezortu diplomacie Martina Klusa v súvislosti s protestami v centre Bratislavy. Hnutie OĽANO si uvedomuje, že nepovolená akcia znepríjemnila život obyvateľov Bratislavy. Príčinu vidí v nezodpovednom správaní opozície. Jej predstaviteľov hnutie vyzvalo, aby prestalo s rozoštvávaním verejnosti.

„Ak sú výsledkom taktiky zablokované cesty a pocit strachu občanov Bratislavy z narastajúcej agresivity niektorých účastníkov protestu, tak je určite na mieste, aby ministerstvo vnútra celú situáciu čím skôr vysvetlilo a ponúklo opatrenia, aby sa podobné situácie neopakovali,“ uviedol Klus.

OĽANO hovorí o dôsledku nezodpovedného zneužívania pandemickej situácie opozíciou, ktorá uprednostňuje zisk preferencií aj za cenu zdravia a životov.

„Vyzývame preto všetkých nezodpovedných politikov, aby s týmto rozoštvávaním verejnosti prestali, pretože na toto ich správanie doplácajú len slušní a ohľaduplní občania, a to nielen zhoršenou bezpečnosťou v uliciach hlavného mesta,“ uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.

Štvrtkové protesty proti pandemickým opatreniam vlády sa začali pred Prezidentským palácom na Hodžovom námestí. Demonštranti sa neskôr pohli a zablokovali cestu. Obmedzili tak dopravu v meste, keďže pri Hodžovom námestí sa nachádza dôležitá spojnica ciest. Neskôr sa začali presúvať aj smerom ku Kollárovmu námestiu, kde rovnako zablokovali križovatku.

Článok pokračuje pod galériou.

Protestujúci zablokovali okolie Hodžovho námestia
43
Galéria

Vyburcoval ich Macron

Zákon týkajúci sa zavedenia covidových pasov vyvolal v krajine masové protesty. Prezident Emmanuel Macron nedávno uviedol, že odmietanie očkovania sa rovná „nezodpovednosti a egoizmu“.

Jeho výrok vyhnal do francúzskych ulíc množstvo nespokojných občanov, ktorí chcú naďalej pokračovať v protestoch.

Koronavírusový pas je v krajine od 21. júla povinný pre návštevníkov múzeí, kín a kultúrnych centier s kapacitou nad 50 osôb. Nový zákon prijatý cez víkend oboma komorami parlamentu zároveň všetkým zdravotníckym pracovníkom nariaďuje povinné očkovanie. Obyvatelia krajiny takýto preukaz získajú, keď predložia doklad o úplnej zaočkovanosti schválenými vakcínami alebo prekonaní nákazy koronavírusom či negatívny výsledok testu.

Obe dávky vakcíny proti covidu dostalo vo Francúzsku už 50 percent dospelej populácie.

Pochod za slobodu?

Proti novým opatreniam talianskej vlády zameraným na tých, čo sa nedali zaočkovať proti koronavírusu, protestovali v sobotu (24. júla) vo viacerých mestách krajiny tisíce ľudí.

Protest, ktorý organizátori nazvali „pochodom za slobodu“, sa týkal prísnejších pravidiel návštevy vnútorných priestorov reštaurácií, kín, múzeí, divadiel, fitness štúdií či plavární, ktoré tento týždeň schválila vláda premiéra Maria Draghiho vzhľadom na stúpajúci počet nakazených covidom.

Zmeny začnú platiť od 6. augusta – od tohto termínu bude vstup do menovaných lokalít možný len s covidpasom. Ten bude potvrdzovať, že osoba dostala najmenej jednu dávku vakcíny proti covidu, alebo prekonala chorobu v predchádzajúcom polroku. Návšteva prevádzok bude možná aj s negatívnym testom na koronavírus nie starším ako 48 hodín.

Na námestí Piazza del Popolo v centre Ríma demonštranti skandovali „Sloboda, sloboda!“ a vykrikovali, že odmietajú „zdravotnícku diktatúru“.

V Taliansku je dosiaľ plne zaočkovaných viac ako 54,9% obyvateľstva nad 12 rokov.

Aj násilie

Nespokojní sú aj niektorí Gréci. Pred tamojším parlamentom sa už tretíkrát tento mesiac zišlo vyše 4000 ľudí a vyjadrovali svoj nesúhlas s povinným očkovaním určitých zamestnancov, napríklad pracovníkov v zdravotníctve a opatrovateľských službách. Zhromaždenie bolo poznačené násilím.

Približne 45% z 11 miliónov obyvateľov krajiny je už úplne zaočkovaných.

K protestujúcim naprieč svetom sa pridali aj niektorí obyvatelia Austrálie. Ako píše agentúra AFP, v Sydney vyšli do ulíc tisíce odporcov tvrdého lockdownu, ktorý v tomto mesta trvá už mesiac. Desiatky z nich bezpečnostné zložky zadržali po tom, čo niektorí na policajtov hádzali kvetináče a fľaše vody. Plne zaočkovaných je zatiaľ iba približne 12% Austrálčanov.

V protestoch pokračujú aj Slováci. Ukázali svoj odpor aj dnes (29. júla) pred Prezidentským palácom na Hodžovom námestí v Bratislave, kde sa od rána protestovalo niekoľko stoviek ľudí proti pandemickým opatreniam i vláde.

Prečítajte si aj

Zdroj: Dnes24.sk/Milan Hanzel
Protestujúci zablokovali okolie Hodžovho námestia
43
Galéria

« Un jour viendra, où on ira vraiment chercher Macron ! » A Paris, les manifestants étaient nombreux à la...

Posted by QG on Saturday, July 24, 2021
Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín