TOS Lifestyle

Fenomén saharského prachu: Vyskytuje sa tento jav častejšie než v minulosti? REAKCIA experta

O fenoméne s názvom saharský prach sa na internete špekuluje zo všetkých strán. Expert poskytol odpovede na zásadné otázky.

Ilustračný obrázok k článku Fenomén saharského prachu: Vyskytuje sa tento jav častejšie než v minulosti? REAKCIA experta
Zdroj: TASR/Dano Veselský , Unsplash.com

Vyskytuje sa saharský prach v Európe naozaj častejšie ako v minulosti? Jednu z najzásadnejších otázok položil nemecký denník Bild Andreasovi Walterovi z nemeckej meteorologickej služby. Rovnako ako na Slovensku, aj v Nemecku sa táto téma vo veľkom rieši.

Podľa slov experta na počasie je saharský prach v južných častiach Nemecka prítomný približne 60 dní v roku, ale väčšinou ho nie je možné voľným okom spozorovať a v mnohých prípadoch sa na zem ani nedostane.

Stabilná situácia

Potom sú tu extrémne prípady, najvýraznejšie zasiahol saharský piesok Nemecko v roku 2022, pričom takýto extrém sa v tejto krajine objaví približne raz za desať rokov.

Situácia sa podľa Waltera z roka na rok mení, ale do značnej miery zostáva stabilná. "Tento jav sa v poslednej dobe viac sleduje podľa mňa aj preto, že sa tomu venuje veľký priestor v médiách,“ myslí si odborník.

Viac do Južnej Ameriky

Ako je vlastne možné, že k nám prichádza piesok zo Sahary vzdialenej tisíce kilometrov? „Spúšťačom je prízemný vietor na Sahare so zodpovedajúcou rýchlosťou,“ ozrejmuje Walter s tým, že dôležitá je aj vlhkosť piesku. Logicky, mokrý piesok je výrazne ťažší a vyžaduje oveľa vyššiu rýchlosť vetra.

Vo vyhovujúcich podmienkach sa piesok môže dostať naozaj ďaleko. Podľa jeho slov je však oveľa bežnejšie, že sa prach zo Sahary dostane do Južnej Ameriky cez Atlantik. V strednej Európe sa fenomén saharského prachu vyskytuje najmä na jar a v lete, ojedinele aj na jeseň.

Je nebezpečný?

Ročne sa na Sahare vytvorí podľa informácií zverejnených v denníku Bild okolo 500 miliónov ton prachu. Do amazonských dažďových pralesov sa ho ročne dostane asi 40 miliónov ton.

Prach pozostáva okrem iného z kremeňa, hliny, oxidu železa, uhličitanu vápenatého a sadry. V malom množstve sú obsiahnuté aj železo, hliník, horčík a fosfor. Nie je toxický, ale obsahuje častice, ktoré nie sú prospešné pre pľúca.

Trpia najmä ľudia s ochoreniami dýchacích ciest ako je astma. Malé čiastočky môžu spôsobiť zápal a podráždenie dýchacích ciest.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM