Zo zahraničia

Fíni sa vrátia k životu pred covidom: Zrušia všetky pandemické opatrenia

Žiadne rúška, respirátory či kontroly na hraniciach. K zrušeniu všetkých opatrení sa po Dánsku pridá aj Fínsko.

Ilustračný obrázok k článku Fíni sa vrátia k životu pred covidom: Zrušia všetky pandemické opatrenia
Zdroj: TASR/AP

Vo Fínsku prestanú budúci mesiac platiť všetky pandemické opatrenie zamerané na spomalenie šírenia koronavírusu. Oznámila to v pondelok tamojšia premiérka Sanna Marinová, informovala agentúra AP.

Marinová uviedla, že jej vláda vedená stranou sociálnych demokratov bude rokovať s ďalšími parlamentnými stranami, aby sa spoločne dohodli na časovom pláne rušenia pandemických opatrení.

Od pondelka sa zároveň rušia aj kontroly na hraniciach Fínska s ďalšími krajinami schengenského priestoru. Toto opatrenie bolo v platnosti od konca decembra, pričom ľudia, ktorí pricestujú do Fínska z krajín mimo EÚ, sa budú musieť podrobiť hraničnej kontrole najmenej do 14. februára, uviedla fínska televízia YLE.

Bez rúšok

Susedné Dánsko plánuje pristúpiť k zrušeniu epidemiologických opatrení v utorok.

Tamojší obyvatelia tak budú mať opäť voľný prístup do reštaurácií, kaviarni, múzeí či nočných klubov, pričom sa ruší aj povinnosť nosenia rúšok.

Prečítajte si tiež

Situácia vo Švédsku

Naopak susedné Švédsko minulý týždeň oznámilo, že platnosť pandemických opatrení sa v krajine predĺži o dva týždne. Podľa tamojšej ministerky sociálnych vecí Leny Hallengrenovej sa koronavírus v krajine šíri „rekordne“ rýchlo.

Reštaurácie, kaviarne a bary sa tak musia vo Švédku zatvoriť najneskôr o 23.00 h, pričom vláda vyzvala ľudí, aby pracovali z domu, ak je to možné.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM