Zo Slovenska

Takmer 1,3 milióna Slovákov môže mať PROTILÁTKY proti COVID-19: Čo je paradoxom?

Protilátky, ktoré vznikajú po ochorení COVID-19, by mohla mať približne štvrtina Slovenska.

Ilustračný obrázok k článku Takmer 1,3 milióna Slovákov môže mať PROTILÁTKY proti COVID-19: Čo je paradoxom?
Zdroj: pexels.com

Vyplýva to z výskumu laboratórnej a diagnostickej spoločnosti Unilabs Slovensko, ktorá analyzovala viac ako 4 000 vzoriek.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Petra Lednického ide o reprezentatívny výsledok, čo by znamenalo, že protilátky má viac ako 1,28 milióna ľudí. Informoval o tom na pondelkovej tlačovej konferencii.

Čo odhalili?

Výskum sa realizoval v súvislosti so začiatkom vlny omikron, s cieľom zistiť, koľkí ľudia sú po prekonaní ochorenia COVID-19 chránení. „Pozreli sme sa na dáta v tom čase, keď ustupovala delta vlna a začínala sa vlna omikron,“ priblížil Lednický s tým, že išlo o výsledky vyšetrení druhého a tretieho januárového týždňa. Výskum by teda mal, podľa jeho slov, zachytiť najmä tých, ktorí sa infikovali počas vlny delta.

Analýza 4 221 vzoriek ukázala, že 23,62 percenta ľudí malo pozitívnu alebo hraničnú hodnotu. Výskum sa zameral na skúmanie protilátok na N-proteín, teda tzv. nukleokapsidových protilátok. Tie vznikajú v tele iba po prekonaní ochorenia.

„Vieme diferencovať, kto má protilátky po očkovaní, a naopak, kto má protilátky práve tým, že ochorenie prekonal,“ vysvetlil Lednický.

Čo je paradoxné?

Vzhľadom na regióny bol najviac zasiahnutý Banskobystrický a Žilinský kraj. Najmenej zasiahnutým krajom bol Bratislavský. „Najviac mobilná Bratislava zaznamenala paradoxne takmer najmenej prekonaní Delty. Dôvodom je vysoká miera zaočkovanosti v porovnaní so zvyškom Slovenska,“ doplnil Lednický. V tejto súvislosti pripomenul, že imunitu možno budovať dvomi spôsobmi, a to očkovaním alebo prekonaním ochorenia.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM