Správy Zo Slovenska

Gastráčmi, hotovosťou či kartou: Ako budeme platiť za NÁKUP pri zaokruhlení sumy?

Od piatka (1. 7.) vstúpi do platnosti povinnosť zaokrúhľovania konečnej sumy nákupov v hotovosti na najbližších päť centov.

Ilustračný obrázok k článku Gastráčmi, hotovosťou či kartou: Ako budeme platiť za NÁKUP pri zaokruhlení sumy?
Zdroj: TASR

Zaokrúhľovanie sa nevzťahuje na bezhotovostné platby platobnou kartou, mobilom či smart hodinkami, a taktiež neznamená zrušenie jedno a dvojcentových mincí, upozornila Národná banka Slovenska (NBS).

Kombinácia platieb

„Jedno a dvojcentové mince zostávajú zákonným platidlom aj po 1. júli 2022, preto platí aj naďalej povinnosť ich prijímať pri hotovostných platbách,“ upozornila NBS.

Platí však právo neprijať pri jednej platbe viac ako 50 kusov euromincí akejkoľvek nominálnej hodnoty. Výnimkou je NBS, banky, ďalší poskytovatelia platobných služieb a poštové podniky.

Zaokrúhľovať sa bude od začiatku júla konečná suma nákupu, nie však jednotlivé položky, a to na najbližších päť eurocentov. Pri kombinácii hotovosti a bezhotovostnej platby sa zaokrúhli len tá časť sumy, ktorá pripadá na platbu v hotovosti.

Platí to napríklad pri platbe kartou a doplatku v hotovosti, či pri platbe stravnými lístkami s doplatkom v hotovosti.

Už päť krajín

Obmedzenie používania jedno a dvojcentových euromincí v hotovostnom peňažnom obehu zavedením princípov zaokrúhľovania platí už v piatich krajinách eurozóny, a to vo Fínsku, Holandsku, Belgicku, Írsku a Taliansku.

V ostatných krajinách eurozóny sa drobné euromince naďalej používajú a môže sa tak stať, že si ich občania Slovenska dovezú napríklad z dovolenky.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM