Aktualizované Zo Slovenska

Gastro sektor tento rok dostáva ťažké rany. Dve tretiny prevádzok ohlasujú zatváranie!

Obavy prevádzok zo zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie potvrdili najnovšie rozhodnutia vlády SR, ktorými sa opäť de facto zatvárajú gastro podniky.

Ilustračný obrázok k článku Gastro sektor tento rok dostáva ťažké rany. Dve tretiny prevádzok ohlasujú zatváranie!
Zdroj: TASR/AP

Nové pandemické opatrenia budú pre gastro sektor likvidačné, dvom tretinám prevádzok hrozí zatvorenie. Uviedla to Jana Shepperd, prezidentka Slovenského zväzu výrobcov piva a sladu (SZVPS) v reakcii na opatrenia prijaté v nedeľu (11. 10.) ústredným krízovým štábom, ktoré majú byť platné od 15. októbra.

Ohlasujú zatváranie

Aj napriek tomu, že podnikatelia a dodávatelia v gastro sektore chápu potrebu chrániť verejné zdravie, upozorňujú podľa nej, že umožnenie poskytovania stravovacích služieb iba formou balených jedál alebo na terasách v tomto ročnom období je pre nich likvidačné. Dve tretiny gastro prevádzok preto ohlasujú zatváranie, ak ostanú bez pomoci štátu.

Podčiarkla, že to potvrdzuje aj prieskum SZVPS, ktorý sa realizoval v auguste a v septembri, ešte počas letnej sezóny, vo viac ako 2-tisíc gastro prevádzkach na Slovensku. Obavy prevádzok zo zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie potvrdili najnovšie rozhodnutia vlády SR, ktorými sa opäť de facto zatvárajú gastro podniky.

„Viac ako polovica (56 %) podnikov hlási pokles návštevnosti zákazníkov oproti minulému roku. Pokles sa týka prevádzok naprieč celým Slovenskom, takmer tretina prevádzok (32 %) očakáva prepad tržieb až o 50 % v porovnaní s obdobím pred reštrikciami. Takmer dve tretiny podnikov uvádzajú, že ľudia utrácajú menej a konzumujú skôr nápoje ako jedlo. Rovnako dve tretiny gastro prevádzok (60 %) ohlasujú, že zavrú, alebo to zvládnu iba s úvermi alebo podporou vlády. Štyridsať percent prevádzok hlási, že by im pomohlo zníženie daňového zaťaženia,“ podotkla Shepperd.

Kritická existenčná situácia

Upozornila, že gastro sektor tento rok dostáva ťažké rany. Takmer dvojmesačné zatvorenie ubytovacích a stravovacích prevádzok na jar, pomaly sa rozbiehajúca letná sezóna poznačená pokračujúcimi pandemickými opatreniami a aktuálna druhá vlna pandémie COVID-19 dostávajú gastro podnikateľov do kritickej existenčnej situácie, hraničiacej s prežitím.

„Obmedzenia prevádzky podnikov zo strany štátu musia ísť ruka v ruke s nástrojmi pomoci pre likviditu, ktoré pomôžu nútene zavretým prevádzkam prežiť – udržať zamestnanosť a vykryť straty. Touto cestou sa vydala väčšina európskych krajín, ktoré v súvislosti s pandémiou prijali opatrenia s dopadom na gastro sektor. Zníženie DPH pre stravovacie služby je pomoc, ktorá aj podľa prevádzkarov dokáže rýchlo a férovo pomôcť,“ doplnila Shepperd.

Okamžitá cielená podpora štátu pre gastro je podľa nej v súčasnej kritickej situácii nevyhnutná. Slovensko je jediná krajina v rámci EÚ, ktorá od začiatku pandémie neprijala žiadny špecifický balík pomoci na podporu gastro sektora.

„Gastro prevádzky teraz nevyhnutne potrebujú pomoc pred bankrotmi – uvítajú daňové úľavy, rýchle preklenovacie pôžičky alebo iné nástroje rýchlej pomoci. Preto je potrebné, aby si zástupcovia najohrozenejších sektorov sadli so zodpovednými ministrami za jeden stôl a v horizonte najbližších dní našli konkrétne formy rýchlej pomoci,“ uzavrela Shepperd.

Ilustračný obrázok

Zánik reštaurácií

Od začiatku tohto roka už zanikla takmer tisícka slovenských reštaurácií a pohostinstiev, či prevádzok s rýchlym občerstvením. Ničí ich najmä pandémia nového koronavírusu. Upozorňuje na to analyticko-poradenská spoločnosť Bisnode.

Do konca septembra tohto roka bolo pritom na Slovensku zaevidovaných 11 605 gastro­prevádzok na základe živnostenského oprávnenia a 8 714 spoločností s ručením obmedzeným či akciových spoločností, ktoré podnikajú v oblasti stravovania. „Boom služieb verejného stravovania na Slovensku rapídne vzrástol v posledných dvoch rokoch. Napríklad v posledných desiatich rokoch ich počet narástol o 100 %. Dnes patria tieto prevádzky vplyvom pandémie k najohrozenejším skupinám podnikateľov,“ tvrdí analytička spoločnosti Petra Štěpánová.

Hrozí prepúšťanie

Reštaurácie pritom už na jar bili na poplach, keď pre pandémiu museli zavrieť svoje prevádzky. Podľa dát spoločnosti prišli prevádzky v priemere o 42 % tržieb, mnohé hrozia prepúšťaním a aktuálne žiadajú vládu o zníženie dane z pridanej hodnoty. „Dlhodobý výpadok príjmov nemusia prežiť viaceré prevádzky. Na kolená môže padnúť väčšina malých prevádzok, ktoré nemajú dostatočné finančné rezervy. Vidíme to na číslach – od začiatku tohto roka zaniklo v gastrosegmente 78 ‚eseročiek‘ či akcioviek v rovnakej oblasti, no zároveň až 796 subjektov, ktoré podnikajú v rovnakej oblasti na základe živnostenského oprávnenia,“ priblížila Štěpánová.

Ako uzavrela spoločnosť, gastroprevádzky najviac zanikali v kategóriách s najnižšími tržbami či najnižším počtom zamestnancov.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM