Správy Slovensko a EÚ

Má Lajčák nový flek? Mohol by byť vyslancom EÚ pre západný Balkán

Pozná jazyk aj región, ocenil slovenského ministra šéf chorvátskej diplomacie Gordan Grlič Radman.

Ilustračný obrázok k článku Má Lajčák nový flek? Mohol by byť vyslancom EÚ pre západný Balkán
Zdroj: TASR

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) by bol vhodným kandidátom na post osobitného vyslanca Európskej únie pre západný Balkán.

Dobrý kandidát

„Pozná jazyk a krajiny tohto regiónu. Má skúsenosti na to, aby bol dobrým kandidátom na túto pozíciu,“ uviedol šéf chorvátskej diplomacie Gordan Grlič Radman.

Grlič Radman pred zástupcami európskych médií vo štvrtok to v Záhrebe predstavil priority začínajúceho sa chorvátskeho predsedníctva v Rade EÚ v oblasti zahraničnej politiky.

Na otázku TASR, ako vníma úvahy o vytvorení postu osobitného vyslanca Európskej únie pre západný Balkán, kde sa ako o možnom kandidátovi pre túto funkciu hovorí aj o slovenskom diplomatovi, Grlič Radman skonštatoval, že Lajčák by bol vhodný pre túto pozíciu.

Rozhodne Európska komisia

Pripomenul, že Lajčák v rokoch 2006 až 2009 zastával funkciu vysokého predstaviteľa EÚ pre Bosnu a Hercegovinu. Srbské médiá vlani koncom novembra informovali o tom, že kandidátom na uvedený post je Lajčák. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR na túto správu zareagovalo vyhlásením, že by privítalo vznik postu osobitného vyslanca EÚ pre západný Balkán.

O prípadnom vytvorení uvedenej pozície by mala rozhodnúť Európska komisia (EK) v súčinnosti s Európskou službou pre vonkajšiu činnosť, ktorej šéfom je podpredseda EK a vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borell.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie