Svet Zo zahraničia

Himaláje si vybrali krutú daň: O život prišli dvaja horolezci, pátrajú po nezvestnom Írovi

Dvaja indickí horolezci prišli o život v Himalájach a šerpovia pátrajú po ďalšom nezvestnom z Írska. Informovala o tom v piatok agentúra AP s tým, že už pred niekoľkými dňami zahynuli v nepálskych Himalájach dvaja Indovia.

Ilustračný obrázok k článku Himaláje si vybrali krutú daň: O život prišli dvaja horolezci, pátrajú po nezvestnom Írovi
7
Galéria

Horolezca Raviho Thákura z Indie našli bez známok života v stane v tábore číslo štyri na Mount Evereste. Zomrel po tom, ako sa vo štvrtok vrátil z vrcholu najvyššej hory sveta.

V tej istý deň zahynul člen horolezeckej expedície indickej armády Narayan Singh počas zostupu z piatej najvyššej hory sveta Makalu.

Nepálski šerpovia zároveň v oblasti Mount Everestu spustili pátraciu operáciu po írskom horolezcovi Seamusovi Seanovi Lawlessovi.

Tento týždeň už šerpovia informovali o úmrtí iných dvoch indických horolezcov. Osudným sa im stal aj výstup na tretiu najvyššiu horu sveta Káčaňdžunga.

Počas hlavnej horolezeckej sezóny, ktorá trvá iba niekoľko týždňov v apríli a máji, sa na výstup na Mount Everest alebo inú horu v Himalájach každoročne podujmú stovky dobrodruhov.

Celkovo 41 rôznych tímov, ktoré tvorí 378 lezcov, dostalo povolenie na výstup na najvyššiu horu sveta počas tohtoročnej jarnej sezóny.

Od prvého známeho zdolania vrcholu v roku 1953 naň vystúpilo už vyše 5000 ľudí, niekoľko stoviek ďalších však pri pokuse o jeho dosiahnutie zahynulo.

Foto: ilustračné

Mount Everest
7
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie