Zo Slovenska

Hľadáte si brigádu? Máte šťastie! Pred Vianocami ich je v ponuke viac, ako vlani

Ktoré prevádzky aktuálne zvyšujú svoju kapacitu zamestnancov? Zistite, kde máte najväčšie šance zamestnať sa a za koľko.

Ilustračný obrázok k článku Hľadáte si brigádu? Máte šťastie! Pred Vianocami ich je v ponuke viac, ako vlani
Zdroj: TASR/Daniel Veselský

Situácia je v súčasnosti podobná vlaňajšiemu predvianočnému obdobiu, opäť je na Slovensku lockdown. V porovnaní s rokom 2020 je však na pracovnom trhu v ponuke výrazne viac vianočných brigád. Poukázala na to personálna agentúra Grafton.

Vianočné brigády

Podľa agentúry ide najmä o prácu na dohodu v obchodoch predávajúcich esenciálny sortiment či v kuriérskych službách.

Agentúra si to vysvetľuje tým, že pre lockdown zažívajú aktuálne intenzívny nápor práve obchody ponúkajúce esenciálny sortiment, ale aj e-shopy a ich výdajne. Takisto aj logistika a e-commerce. Práve tieto prevádzky tak podľa agentúry aktuálne zvyšujú svoju kapacitu zamestnancov, aby vykryli zvýšený dopyt pred Vianocami zo strany zákazníkov.

„Pociťujeme nárast ponúk obchodných reťazcov na brigádnikov v predajniach a skladoch, napríklad na dokladanie tovaru do regálov, blokovanie v pokladni, upratovanie, ale tiež v oblasti výroby tovarov a ich doručovania, po ktorých je a bude zvýšený dopyt,“ poznamenala manažérka pobočiek agentúry v Prešove a Košiciach Anna Ričányová. Ide predovšetkým o výrobu chleba, pečiva a iných potravín dennej spotreby, no tiež sezónnych pracovníkov v doručovateľských službách.

Brigádnikov je málo

Brigádnikov je však podľa agentúry málo. „Časť dopytu môžu vyplniť pracovníci gastra a iných zatvorených prevádzok, časť evidovaní nezamestnaní a dôchodcovia. Už tradične však najsilnejšiu skupinu brigádnikov tvoria študenti,“ poznamenala Ričányová.

Mzdová analýza agentúry ukazuje, že brigádnici zarobia zhruba rovnako, ako pred rokom. V Bratislavskom kraji si brigádnik v závislosti od pracovnej oblasti zarobí od 5,50 do 7,50 eura za hodinu, v Trnavskom, Nitrianskom, Trenčianskom, Banskobystrickom a Žilinskom kraji od 4,50 do 6,50 eur a zhruba od štyroch do piatich eur si vianoční brigádnici zarobia v Prešovskom a Košickom kraji.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM