Zo zahraničia

HRDINOVIA v plášťoch: Operáciu prerušilo ZEMETRASENIE! Pacientku CHRÁNILI vlastnými telami

Všetko naokolo sa triaslo a padalo, zdravotníci držali pacientku. Na Kamčatke počas zemetrasenia vykonávali operáciu.

Ilustračný obrázok k článku HRDINOVIA v plášťoch: Operáciu prerušilo ZEMETRASENIE! Pacientku CHRÁNILI vlastnými telami
Zdroj: X.com/Russian Road

Keď v stredu ráno zasiahlo pobrežie polostrova Kamčatka na ruskom Ďalekom východe silné zemetrasenie, v regionálnom onkologickom centre práve operovali pacientku s rakovinou. Referuje o tom nezávislý ruský web meduza.io.

Držali pacientku

Video z operačnej sály, ktoré zverejnil minister zdravotníctva Kamčatského kraja Oleg Melnikov, zachytáva moment, keď sa miestnosť začala triasť. Lekári a sestry okamžite zareagovali. Držali pacientku na stole, stabilizovali prístroje a chránili chirurgické nástroje pred pádom.

V zázname je počuť aj hlasný rachot v dôsledku pádu kovového nábytku na podlahu.

Dopadlo do dobre

Napriek otrasom tím operáciu úspešne dokončil a pacientka je podľa úradov v stabilizovanom stave. „Lekári zostali pokojní a s pacientom vydržali až do konca. Pacientka je v poriadku,“ uviedol Melnikov, ktorý zdravotníkov označil za „hrdinov v bielych plášťoch“. Gubernátor Vladimir Solodov oznámil, že tím navrhne na štátne vyznamenania: „Videli sme, ako pokračovali v starostlivosti o pacienta priamo počas operácie, aj keď sa zem triasla. Takáto odvaha si zaslúži najvyššie uznanie.“

Hrozila katastrofa

Vedúca chirurgickej jednotky Jana Gvozdevová pre televíziu Zvezda uviedla, že prerušiť zákrok nebolo možné: „Bola to otvorená operácia brucha. Ak by pacientka počas otrasov nadobudla vedomie, mohlo by to mať katastrofálne následky.“ Podľa nej sa tím sústredil na to, aby otrasy neprevrátili operačný stôl a pacientka nespadla. „Bolo to desivé. Ak by pacientka spadla, dôsledky by boli obrovské. Teraz je na JIS, ale je stabilizovaná.“

Gvozdevová priznala, že to bolo najsilnejšie zemetrasenie, aké zažila: „Trvalo aspoň päť-šesť minút, vlny otrasov prichádzali a odchádzali, nevedeli sme, čo bude ďalej.“ O plánovaných vyznamenaniach sa dozvedela až z médií. „Len sme robili svoju prácu,“ skonštatovala.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: SITA
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM