Zo zahraničia

Instagram v Rusku je ZABLOKOVANÝ: Platforma má v krajine 80 miliónov používateľov

Mnoho blogerov v posledných príspevkoch na Instagrame uviedlo, že budú používať aplikáciu VK (VKontakte), považovanú za ruský ekvivalent Facebooku, ale aj Telegram.

Ilustračný obrázok k článku Instagram v Rusku je ZABLOKOVANÝ: Platforma má v krajine 80 miliónov používateľov
Zdroj: www.pixabay.com

Aplikácia a sociálna sieť Instagram už pre svojich používateľov v Rusku nie je prístupná. Vo svojej správe to v pondelok potvrdila agentúra AFP.

Zostali bez Instagramu

Sociálna sieť Instagram sa súčasne objavila aj na oficiálnom zozname webov s „obmedzeným prístupom“, ktorý vydáva a aktualizuje ruský regulátor médií, Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor).

K zablokovaniu prístupu na Instagram v Rusku došlo po tom, čo Moskva minulý týždeň obvinila jeho materskú spoločnosť Meta Platforms, že na svojich platformách umožňuje výzvy na páchanie násilia voči ruským občanom.

Používatelia Instagramu v Rusku boli e-mailom od Roskomnadzoru upozornení, že služba bude ukončená v nedeľu o polnoci, napísala agentúra Reuters.

Roskomnadzor používateľov siete vyzval, aby presunuli svoje fotografie a videá z Instagramu a navrhol im, aby prešli na ruské „konkurenčné internetové platformy“, informovala spravodajská stanica CNN.

Milióny používateľov

Generálny riaditeľ Instagramu Adam Mosseri koncom minulého týždňa na svojom twitterovom konte uviedol, že platforma Intagram má v Rusku 80 miliónov používateľov.

Upozornil, že rozhodnutie ruských úradov o obmedzení prístupu k tejto sociálnej sieti nielen sťaží komunikáciu medzi obyvateľmi Ruska, ale aj so zvyškom sveta, keďže 80 percent ľudí v Rusku sleduje instagramové účty mimo svojej krajiny.

Spravodajský web Washington Post (WP) v pondelok napísal, že blogeri, živnostníci a malé podniky v Rusku, ktorí sa na platformu vzhľadom na jej vysokú návštevnosť vo veľkej miere spoliehali, sa cez víkend snažili informovať svojich sledovateľov, na ktorej inej platforme ich nájdu.

Prešli na iné platformy

Mnoho blogerov v posledných príspevkoch na Instagrame uviedlo, že budú používať aplikáciu VK (VKontakte), považovanú za ruský ekvivalent Facebooku. Medzi ruskými platformami sociálnych médií má VK svojimi funkciami k Instagramu najbližšie, ale mnohým ľuďom prekáža, že v uplynulom období vedenie VK ustupovalo ruským úradom.

Mnohí Rusi z Instagramu prešli i na Telegram – sieť, ktorá je v Rusku a v bývalých sovietskych krajinách veľmi populárna a ktorú sa Moskva pred niekoľkými rokmi snažila zablokovať – čo sa jej napokon nepodarilo.

Aplikácia bola vytvorená ako služba na odosielanie správ, ale tiež hostí kanály, na ktorých môžu používatelia uverejňovať fotografie a videá so sprievodnými textami.

Instagram v Rusku

Alexandra Mitrošinová, používateľka Instagramu známa tým, že inštruuje ostatných, ako „zarobiť“ na svojich sledovateľoch, v jednom zo svojich posledných príspevkov vyzvala nezabúdať na to, že „polovica našich malých a stredných podnikov (v Rusku) je prepojená s Instagramom a Whatsappom“.

Napísal o tom spravodajský web France24, ktorý monitorovala agentúra TASR a ktorý poznamenal, že pre mnohé malé ruské podniky bol Instagram primárnou platformou na reklamu, spracovanie objednávok a komunikáciu s klientmi.

Podľa AFP je v Rusku možné pripájať sa k Instagramu nepriamo – prostredníctvom služieb VPN, ktoré dokážu obísť internetové obmedzenia uložené ruskou vládou. Mnohí používatelia však nemajú prístup k softvéru VPN. Očakáva sa preto, že používanie Instagramu v Rusku výrazne klesne.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM