Webnoviny - Svet

Jazzový festival Doda Šošoku 2010 v Piešťanoch

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 29. júna (WBN/PR) – Headlinermi tohtoročného jazzového festivalu sú Roy Hargrove Quintet (Hargrove, Batiste, Coleman, Robinson, Saleem) a Jerry Bergonzi Organ Trio (Bergonzi, Chicco, Curtis). V priebehu 4 dní sa v Piešťanoch predstaví 85 hudobníkov z 10 krajín v rámci 18 koncertov na 6 pódiách. Hlavný festivalový program prebehne 9. – 10. 07. 2010, každý deň od 19:00 hod. v Dome umenia.

Trubkár Roy Hargrove je jednou z najvýraznejších postáv svetovej jazzovej hudobnej scéne. Je známy svojou univerzálnosťou. Počas pôsobenia pri hudobnom vydavateľstve Verve nahral album so svetovými tenorsaxofonostami „With the Tenors of our Times“, album klasiky so sláčikmi „Moment to Moment“ a v roku 2003 predstavil svoj vlastný hip hopový /jazzový album „The RH Factor“. Hargorve je držiteľom dvoch hudobných cien Grammy. Prvú, v roku 1997, získal so svojou kapelou Crisol za album Habana v kategórii najlepší výkon v oblasti Latin Jazz. Druhú získal v roku 2002 spolu s Herbie Hancockom a Michaelom Breckerom za najlepšiu inštrumentálnu jazzovú spoluprácu za projekt „Directions in Music“.

Jerry Bergonzi (sax), rodák z Bostonu, sa stal na medzinárodnej jazzovej scéne známym najprv ako člen skupiny Dave Brubecka a neskôr aj vďaka jeho prínosu do jazzovej komunity. Jeho knihy o jazzovej improvizácii sa stali základom pre mladých jazzových hudobníkov po celom svete. V súčasnosti pôsobí ako člen fakulty na New England Conservatory. Od 80-tych rokov je Jerry Bergonzi považovaný za jedného z najlepších saxofonistov a tiež za majstra improvizácie svojej generácie (spolu s Bobom Bergom, Michaleom Breckerom a Joeom Lovanom). Jeho nahrávky („Lineage“ či „Standard Gonz“) sú skutočným majstrovským dielom jeho štýlu s inovatívnym spracovaním. Jeho posledné nahrávky obsahujú štyri záznamy organ tria („Just Within“, „A Differebt Look“, „Wiggy“ a „Lost in the Shuffle“) a kvartetové nahrávky „Live Gonz“ pre Double-Time, „Tenor of the Time“ pre

Okrem headlinerov vystúpia : Štefan Bugala & Eugen Vizváry, Herwig Gradischnig, Vladimir Kostadinovič, Robert Jukič, Swing and Latin Band & Robo Opatovský, Ondrej Krajňák & His Trio Lection, Milo Suchomel Quartet & Gail Anderson, David Dorůžka feat. Jaromír Honzák&Lukasz Zyta, Beata Przybytek, Andrej Urminský Trio, Gabo Jonáš Quartet s Jurajom Bartošom, ale aj FBB z Nórska, Seredský Dixieland Band, Vlado Vizár Revival & Traditional Band a Traditional Jazz band z Lučenca.

Vstupenky na koncerty v Dome umenia je možné zakúpiť v predpredaji na http://www.ticketportal.sk a priamo v Dome Umenia so zľavou do 08.07.2010. Vstu­penky do Art Jazz Gallery bude možné zakúpiť priamo v mieste koncertu, do 07.07.2010 so zľavou. Ostatné koncerty sú prístupné zdarma.

Viac informácií na www.jazzpiestany.sk

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM