Tunde Recept na dnes Magazín

Je tu čas čerešní! Výhody nízkokalorickej maškrty ocenia najmä ženy + RECEPT

Čerešne sú pred veľkou letnou sezónou ideálnym ovocím na maškrtenie! Pomáhajú pri zhadzovaní kíl, a majú tiež omladzujúce účinky.

Ilustračný obrázok k článku Je tu čas čerešní! Výhody nízkokalorickej maškrty ocenia najmä ženy + RECEPT
Zdroj: pixabay.com

Začína čas čerešní! Dostať ich v týchto dňoch vôbec nie je problém, sú ich totiž plné trhoviská aj záhrady. Gazdinky z nich najradšej pečú čerešňové koláče, čaje alebo ich zavárajú na zimu.

Jedno z najobľúbenejších letných ovocí však nie je len lákavou maškrtou, ale aj dokonalou vitamínovou bombou pre ženy. A to najmä v surovom stave.

Nízkokalorická maškrta

Výhody, ktoré nášmu telu ponúkajú čerešne, ocenia najmä ženy. Okrem toho, že obsahujú vitamíny C, K, horčík, draslík, mangán a meď, majú tiež blahodárne účinky na našu pleť. Čerešne sú nízkokalorickou maškrtou (100 gramov – 60 kcal), ktorá pomáha pri redukcii hmotnosti, stimuluje trávenie, má omladzujúce účinky, podporuje dobrý spánok a pomáha udržiavať pekné vlasy, zuby a pleť.

Jedna šálka čerstvých čerešní obsahuje takmer jeden a pol gramu bielkovín, 87 kalórií a takmer tri gramy vlákniny.

Obľúbené ovocie tiež zmierňuje reumatické ochorenie kĺbov, podporuje imunitu, pomáha v boji proti rakovine a kardiovaskulárnym ochoreniam.

Čerešne pochádzajú zo západnej Ázie a juhovýchodnej Európy, ale dnes sú rozšírené na celom svete. Interaktívnu čerešňovú MAPU Slovenska nájdete TU.

RECEPT: Čerešňové glgance

Ingrediencie: 1,5 šálky čerešní (bez kôstok), 1 šálka preosiatej hladkej múky, ľadová voda (približne 12 lyžíc na zarobenie cesta), studená voda (1 pohárik na lepšiu manipuláciu s cestom), strúhanka, práškový cukor, roztopené maslo

Postup: Z čerešní vyberieme kôstky a umyjeme ich. Do misky vysypeme múku a po lyžiciach začneme postupne prilievať ľadovú vodu tak, aby sme vytvorili lepkavé ťahavé cesto bez hrudiek. Cesto nesmie byť tekuté.

Vo veľkom hrnci necháme zovrieť vodu a do cesta v miske pridáme čerešne. Trošku ich rukou obalíme. Pripravíme si pohár so studenou vodou, čistú lyžičku a malé sitko.

Keď voda začne vrieť, lyžičkou vyberieme čerešne s cestom. Naberieme na lyžičku a s prstom cesto potiahneme po celej čerešni. Nemusí byť dokonale obalená celá čerešňa, občas sa vo vode cesto trošku odlepí a ovocie vytŕča.

Vždy si pred obaľovaním ďalšieho „glgancu“ namočíme lyžičku do pohára so studenou vodou. Bude sa nám ľahšie narábať s cestom, ktoré sa jednoduchšie odlepí z lyžičky.

Lyžičku namočíme do vriacej vody a pomaly vytiahneme von. „Glganec“ sa ľahko odlepí od lyžičky a spadne na dno hrnca. Tie, ktoré vyplávajú hore, vyberieme za pomoci sitka a necháme odkvapkať.

Na záver pripravené glgance posypeme strúhankou (opraženou na panvici), pocukríme práškovým cukrom a polejeme roztopeným maslom (podľa chuti). Namiesto strúhanky môžeme použiť aj tvaroh alebo mak.

Zdroj: Nin.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie