Zdroj: Dnes24.sk

Je tu vlna omikronu a Matovič bez respirátora? Vysmiaty na tlačovke kašľal na opatrenia!

Pandémia koronavírusu silnie kvôli variantu omikron a kompetentní vyzývajú k obozretnosti. Pre ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) to neplatí?

ELA Rôzne
ELA Rôzne

Je tu vlna omikronu a Matovič bez respirátora? Vysmiaty na tlačovke kašľal na opatrenia!

Pandémia koronavírusu silnie kvôli variantu omikron a kompetentní vyzývajú k obozretnosti. Pre ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) to neplatí?

Zdroj: Dnes24.sk

Celé Slovensko sa obáva ďalšej vlny koronavírusu, ktorú má na svedomí nový variant, ale bývalý premiér a líder OĽANO mal v stredu 26. januára po rokovaní vlády svojskú ochranu tváre: úsmev na perách. Otázku novinárov, prečo nemá respirátor, odignoroval a na ňu neodpovedal.

Do tretice…

Minister financií Igor Matovič sa postavil na tlačovku pred novinárov bez respirátora, či iného prekrytia tváre.

Nebolo to prvýkrát, čo porušil pandemické opatrenia. Matovič v marci 2021 počas vyhlásenia, že sa z premiéra má stať ministrom financií, bez rúška odkázal so zloženým rúškom svojim priaznivcom: „Dobre bude.“

Rovnako tak urobil aj v septembri 2020 a až po verejnej kritike sa ospravedlnil, že na svadbe straníckeho kolegu Michala Šipoša nemal rúško a zabával sa na hostine so 150 hosťami.

Igor Matovič sa často odvoláva na políciu, ktorá má podľa neho zabezpečovať, aby ľudia poctivo nosili rúška a dodržiavali všetky nariadenia v boji s koronavíusom. Ľudí strašil pokutami.

Čísla stúpajú

Zatiaľ čo všetci jeho kolegovia, poslanci, ministri či najvyšší ústavní činitelia nejdú pred kamery bez respirátorov, Matovič prišiel tak, akoby hlavný hygienik zmenil opatrenia.

Paradoxné na tom je, že len pár minút pred ním predstúpil pred novinárov minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, nominant Matovičovho OĽANO. A po jeho boku šéf Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Matej Mišík.

Obaja zdôrazňovali, že vlna variantu omikron v krajine postupne silnie. Počty nakazených koronavírusom sa už v 14 okresoch strojnásobili.

V súčasnosti pribúda 8500 prípadov denne. Minulý týždeň to bolo 3500 prípadov. „Vidieť výrazný nárast vlny omikronu, vlna rastie po celom Slovensku,“ spresnil Mišík.

Kde nechal respirátor?

Kvôli vysokej nákazlivosti sú aktuálne nariadenia také, že respirátor FFP2 je povinné nosiť v interiéroch a obzvlášť, ak ste v tesnom kontakte s viacerými cudzími ľuďmi.

To však Matovič na tlačovke s novinármi nemal a nie je jasné, ktorú z nižšie uvedených výnimiek financmajster „použil“.

„Všetkým osobám sa nariaďuje riadne prekrytie horných dýchacích ciest (nos a ústa) použitím respirátora na verejnosti vo všetkých priestoroch interiérov budov, prostriedkoch verejnej dopravy, taxislužbách alebo inej preprave s osobami, ktoré nie sú členmi spoločnej domácnosti,“ uvádza VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Povinnosť sa nevzťahuje na:

 1. deti do 6 rokov veku,
 2. deti v materskej škole, v inom obdobnom zariadení pre deti alebo v školskom zariadení,
 3. osoby so závažnými poruchami autistického spektra,
 4. osoby so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím,
 5. pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov pri výchove a vzdelávaní detí a žiakov so sluchovým postihnutím alebo detí a žiakov s poruchami autistického spektra,
 6. pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov pri výchove a vzdelávaní žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia, ťažkým stupňom mentálneho postihnutia, hlbokým stupňom mentálneho postihnutia alebo žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí majú aj iné zdravotné postihnutie, sú držiteľmi preukazu zdravotne ťažko postihnutých a nemôžu sa vzdelávať podľa variantu A alebo B,
 7. osoby pri výkone športu na interiérových športoviskách,
 8. fotografované osoby na čas nevyhnutný pre výkon procesu fotografovania,
 9. osoby nevesty a ženícha pri sobáši,
 10. výkonných umelcov pri podávaní umeleckého výkonu a účinkujúcich pri nakrúcaní dokumentárneho fil­mu,
 11. tlmočníkov do posunkovej reči v rámci výkonu povolania,
 12. zamestnanca, ktorý sa nachádza na vnútornom pracovisku sám,
 13. čas potrebný na konzumáciu pokrmov a nápojov v zariadeniach spoločného stravovania,
 14. čas nevyhnutný na úpravu tvárovej časti v zariadeniach starostlivosti o ľudské telo,
 15. osoby pri návšteve prírodných kúpalísk, wellness, umelých kúpalísk vrátane akvaparkov.
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín