Zo zahraničia

Johnsonov boj s migrantmi: Kto príde do Británie nelegálne, môže skončiť v Rwande!

Rwanda podpísala s Britániou dohodu, na základe ktorej bude prijímať migrantov žiadajúcich o azyl v Spojenom kráľovstve.

Ilustračný obrázok k článku Johnsonov boj s migrantmi: Kto príde do Británie nelegálne, môže skončiť v Rwande!
Zdroj: TASR/AP

Dostane za to od Londýna príspevok v hodnote 144 miliónov eur. Vo štvrtok to oznámil minister zahraničných vecí Rwandy Vincent Biruta počas stretnutia s britskou ministerkou vnútra Priti Patelovou. TASR prevzala správu od agentúry AFP.

Smer: Rwanda

„Rwanda víta partnerstvo so Spojeným kráľovstvom týkajúce sa prijímania žiadateľov o azyl a migrantov, vďaka ktorému dostanú možnosť legálneho pobytu (v Rwande),“ uviedol vo vyhlásení Biruta. Rwanda má finančný príspevok od Británie využiť na integráciu migrantov do spoločnosti.

Vyhlásenie o dohode medzi Britániou a Rwandou prišlo iba niekoľko hodín pred plánovaným príhovorom britského premiéra Borisa Johnsona, v ktorom má predstaviť plány na boj proti nelegálnej migrácii cez Lamanšský prieliv.

Britský minister pre záležitosti Walesu Simon Hart pre britskú stanicu Sky News uviedol, že táto dohoda sa bude týkať najmä ekonomických migrantov, avšak nie žien a detí.

Johnson v predvolebnej kampani sľuboval obmedzenie nelegálnej migrácie. Počas jeho funkčného obdobia však prišiel nezákonne do Británie rekordný počet migrantov. Podobnú dohodu ako s Rwandou navrhovalo Spojené kráľovstvo aj Ghane, tá to však v januári odmietla.

Ekonomickí migranti

Britské vojenské námorníctvo bude hliadkovať v Lamanšskom prielive, aby zachytilo ilegálnych migrantov snažiacich sa preplávať z Francúzska do Spojeného kráľovstva. Vo štvrtok to oznámil britský premiér Boris Johnson, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

„Od dnešného dňa prevezme Kráľovské námorníctvo velenie od pohraničných síl v Lamanšskom prielive s cieľom, aby sa žiadna loď nepozorovane nedostala do Spojeného kráľovstva,“ vyhlásil Johnson.

„Vysielame tým jasný odkaz tým, ktorí riadia tieto člny. Ak riskujete životy iných ľudí v prielive, riskujete, že strávite svoj život vo väzení,“ dodal Johnson.

Predseda britskej vlády taktiež oznámil podpísanie kontroverznej dohody, na základe ktorej bude Rwanda prijímať migrantov žiadajúcich o azyl v Spojenom kráľovstve.

„Každý, kto vstúpi do Spojeného kráľovstva nelegálne, ako aj tí, ktorí prišli nelegálne od 1. januára, môžu byť odteraz presídlení do Rwandy,“ informoval britský premiér.

Podľa jeho slov dokáže Rwanda v nasledujúcich rokoch prijať desaťtisíce migrantov. Tento východoafrický štát označil Johnson za „jednu z najbezpečnejších krajín na svete“, ktorá je podľa neho celosvetovo uznávaná pre výbornú prácu v oblasti integrácie migrantov.

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM