han Zo zahraničia

Kamaráti Putin a Lukašenko: Najprv práca, potom výlet a na záver miliónová pôžička! FOTO

Stretnutie Putina a Lukašenko sa vydarilo. Rusko schválilo druhú tranžu štátnej pôžičky pre Bielorusko v hodnote 500 miliónov dolárov (410 miliónov eur) a peniaze prevedie čoskoro.

Ilustračný obrázok k článku Kamaráti Putin a Lukašenko: Najprv práca, potom výlet a na záver miliónová pôžička! FOTO
5
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Druhá časť tejto pôžičky, ktorej celkovej hodnota je 1,5 miliardy dolárov (1,23 miliardy eur), bola jednou z tém druhého dňa rozhovorov ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho bieloruským náprotivkom Alexandrom Lukašenkom v ruskom Soči. Píše agentúra TASS.

Kde rokovali?

Podľa Peskova sa v piatok uskutočnila oficiálna časť rokovaní a sobotňajšie stretnutie bolo „neformálne“. Peskov poznamenal, že schválenie druhej tranže bolo avizované „dávno pred všetkými tými príbehmi o lietadle“ a potvrdil, že peniaze budú prevedené pred koncom júna.

Hlavnými témami druhého dňa rozhovorov v Soči boli podľa Peskova obchod, hospodárske vzťahy a boj proti pandémii koronavírusu. Putin a Lukašenko sa však venovali aj kauze s vynúteným odklonením lietadla spoločnosti Ryanair následným zadržaním novinára Ramana Prataseviča a jeho priateľky Sofie Sapegovej.

Témou aj lietadlo

„Prezident Lukašenko podrobne informoval svojho ruského partnera o tom, čo sa stalo s letom spoločnosti Ryanair. Na podnet ruského prezidenta prebrali aj zadržanie ruskej občianky (Sapegovej), ktorá sa nachádza v zariadení predbežného zadržania. Jej osud nám, samozrejme, nie je ľahostajný,“ priblížil Peskov.

Kremeľ však podľa svojho hovorcu berie do úvahy aj skutočnosť, že Sapegová má povolenie na pobyt v Bielorusku. Putin prikázal ruskému ministerstvu zahraničných vecí, aby Sapegovej prípad pozorne sledovalo, dodal Peskov.

Aj toto vás môže zaujať:

Hovorca ruského prezidenta pripomenul, že Moskva vyzvala na „úplne vyšetrenie“ odklonu lietadla a kritizoval prístup EÚ, ktorý je podľa neho založený „výlučne na emóciach, a nie na snahe objasniť okolnosti tohto incidentu“.

Bude spoločná mena?

Peskov ďalej uviedol, že Lukašenko počas svojho strenutia s Putinom nepožiadal Rusko o ďalšiu ekonomickú pomoc. Hlavy štátov sa taktiež nerozprávali o jednotnej mene, reagoval Peskov na otázku novinárov.

Zadržanie Prataseviča a Sapegovej vyvolalo ostrú kritiku zo strany Európskej únie i USA. Európski lídri v pondelok na mimoriadnom summite dôrazne odsúdili odklon lietadla a zadržanie Prataseviča i jeho priateľky, pričom vyzvali na ich okamžité prepustenie aj vyšetrenie incidentu.

Zhodli sa tiež na potrebe nových ekonomických sankcií voči Bielorusku i na zákaze využívania vzdušného priestoru EÚ pre bieloruské letecké spoločnosti a ich prístupu na letiská členských krajín Únie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Tu nájdete niečo zo slovenskej politiky

Putin s Lukašenkom zapózovali na lodi.
5
Galéria
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM