Politika

Matovič: Záchranná misia sa podarila! Štátny rozpočet sa navýši o viac ako tri miliardy

Poslanci schválili Matovičov návrh. Podľa slov vicepremiéra a ministra financií to bola záchranná akcia.

Ilustračný obrázok k článku Matovič: Záchranná misia sa podarila! Štátny rozpočet sa navýši o viac ako tri miliardy
Zdroj: TASR/Daniel Veselský

Poslanci schválili navýšenie rozpočtu. „Záchranná misia sa podarila, oslobodili sme rukojemníkov,“ takto okomentoval vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽANO) odsúhlasenie zvýšenia výdavkov rozpočtu o 3,74 miliardy eur poslancami Národnej rady (NR) SR.

Pre dlhú vlnu pandémie

Matovič zopakoval, že urobiť novelu zákona roka bolo potrebné pre silnú druhú vlnu pandémie nového koronavírusu. Minuloročný rozpočet sa pritom takisto zvyšoval, pretože sa očakávali práve vyššie výdavky v súvislosti s druhou vlnou, ktorá však naplno udrela začiatkom tohto roka.

„Áno, keď minulý rok sme zvýšili prostriedky v rozpočte, nakoniec sme kopu z nich ušetrili, lebo sme ich nemuseli minúť na krytie následkov COVID-19, ale o to viac nám chýbajú v tomto rozpočte,“ ozrejmil Matovič.

Jedna miliarda eur na krytie následkov pandémie sa minula už vo februári tohto roka, skončila hlavne na rezorte práce. „Odvtedy sme začali vytvárať deficit v štátnom rozpočte mimo zákona, ktorý naplánoval hospodárenie na tento rok,“ podotkol minister s tým, že preto musel parlament požiadať o zvýšenie deficitu vzhľadom na vývoj vo verejných financiách.

Záchranná misia

„Obrazne by som povedal, že dnešným dňom sa záchranná misia podarila a oslobodili sme rukojemníkov – či už ľudí, alebo firmy postihnuté covidom – ktorých náš koaličný partner, bohužiaľ, 17 dní držal ako rukojemníkov,“do­dal Matovič.

O tom, ako sa bude dlh konsolidovať, sa Matovič podľa svojich slov rozprával aj s ministrami financií ostatných členských štátov EÚ, ako aj so zástupcami Medzinárodného menového fondu. Budúci rok ešte konsolidáciu neočakáva, zrejme k nej dôjde až v roku 2023.

Predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽANO) pripomenul, že väčšina vecí, ktoré sa majú zo zvýšených výdavkov hradiť, je už odsúhlasená vládou, ministerstvami a niektoré už aj parlamentom.

Takisto zdôraznil, že sa ešte nevie, či nás nečaká tretia vlna pandémie alebo niečo iné.

Koaličná strana Za ľudí sa vyjadrila, že novela rozpočtu je výsledkom kompromisu, ktorý sa rodil veľmi ťažko. Podľa podpredsedu strany Juraja Šeligu by bolo dobré, keby rezort financií zverejnil všetky položky, na ktoré pôjdu dodatočné peniaze. Je podľa neho dôležité, aby bolo každé euro vynaložené efektívne, avšak zdôraznil, že dlh nikoho neteší.

Foto: archívne

Čo sa deje na Slovensku?

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM