Aktualizované Lucia Lauková Krimi

Kauza tunelovania nebankoviek: Odsúdeného Patrika Pachingera zatkla polícia

Pachinger, odsúdený v kauze skrachovaných nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia, skončil v putách.

Ilustračný obrázok k článku Kauza tunelovania nebankoviek: Odsúdeného Patrika Pachingera zatkla polícia
Zdroj: TASR

V pondelok 2. júla približne o 8.30 h polícia zatkla Patrika Pachingera odsúdeného v kauze skrachovaných nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia. Informuje o tom spravodajský portál TV JOJ – Noviny.sk.

Pachinger prišiel na pojednávanie vo veci podmienečného prepustenia. Doteraz sa skrýval. Medzitým na Pachingera vydali európsky zatykač.

V pondelok ráno sa dostavil na pojednávanie do bratislavského Justičného paláca. Tam na neho už čakali policajti, zatkli ho a odviedli na policajné oddelenie, uviedol portál.

Pachinger sa dostavil na pojednávanie Okresného súdu (OS) Bratislava I, kde žiadal o odvolacie konanie – podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody. „OS Bratislava I odročil verejné zasadnutie na neurčito, nakoľko si vyžiada spis a právoplatné rozhodnutie OS Bratislava IV vo veci prečinu zanedbania povinnej výživy, aby tak objektívne posúdil správanie odsúdeného po prepustení z väzby na slobodu,“ vysvetlil v pondelok pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Odvolacie konanie s Patrikom Pachingerom, ktorého 28. marca Najvyšší súd SR odsúdil právoplatne na sedemročný trest odňatia slobody v kauze podvodu na nebankové subjekty BMG Invest a Horizont Slovakia, sa 19. júna na Okresnom súde v Bratislave I nekonalo.

„Okresný súd Bratislava I odročil verejné zasadnutie na neurčito z dôvodu, že uznesenie o započítaní vydávacej väzby nie je právoplatné a toto je potrebné na komplexné posúdenie žiadosti o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody,“ uviedol vtedy TASR hovorca Adamčiak.

Napriek tomu, že Pachinger bol právoplatne odsúdený a predsedníčka Najvyššieho súdu mu 28. marca kvôli zdravotným komplikáciám umožnila mesačný odklad nástupu do väzenia, polícia ho vtedy nezadržala. Pachinger sa nedávno podrobil postupne operácií oboch očí.

„Okresný súd Bratislava I nemal vedomosť o vami uvedenej skutočnosti, Špecializovaný trestný súd (ŠTS) ho o tejto skutočnosti neinformoval. Termín verejného zasadnutia mu bol známy, nakoľko ho OS Bratislava I v súvislosti s predmetným verejným zasadnutím žiadal o zapožičanie jeho trestného spisu k tomuto termínu. Realizácia príkazu na dodanie do výkonu trestu odňatia slobody je záležitosť príslušného Policajného zboru SR, ktorému bol doručený tento príkaz na dodanie do výkonu trestu odňatia slobody,“ vysvetlil vtedy ďalej Adamčiak.

„Špecializovaný trestný súd dňa 31. mája zamietol žiadosti odsúdených P. P. a D. B. o odklad výkonu trestu a súčasne vydal príkaz na dodanie odsúdených do výkonu trestu, ktoré boli príslušnému Okresnému riaditeľstvu Policajného zboru doručené dňa 7. júna 2018. Obe žiadosti odsúdených o odklad súd zamietol z dôvodu, že podanie žiadosti je zjavne neopodstatnené, keďže žiadosť o podmienečné prepustenie nie je zákonným dôvodom na povolenie odkladu a navyše odsúdeným bol uložený trest odňatia slobody vo výmere prevyšujúcej jeden rok,“ zareagovala následne pre TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Brtva aj Pachinger boli po spomínanom marcovom verdikte NS SR v policajnom pátraní. Zatiaľ nie je známe, v ktorom ústave na výkon trestu odňatia slobody si trest Pachinger bude odpykávať. Rovnako nie je úplne známe, za aké obdobie si bude môcť požiadať o prípadné podmienečné prepustenie. Síce bol právoplatne odsúdený na vyššie spomínaných sedem rokov v kauze podvodu na nebankovky, ale minimálne približne štyri roky v tejto súvislosti strávil vo výkone väzby. Tá sa mu započítava do trestu odňatia slobody. Pachinger okrem podvodu na nebankovky, čelil spomínanému súdnemu konaniu na OS Bratislava IV v prípade neplatenia výživného a ďalšieho konania, ktoré riešil OS Bratislava III v prípade iného podvodného konania.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM