TOS Magazín Lifestyle

Kávičkári, POZOR: Beriete TIETO lieky? Svojmu obľúbenému nápoju by ste sa mali vyhýbať!

Vedeli ste o tom? Nie všetky lieky sa môžu kombinovať s kávou resp. s kofeínom. Pri ktorých dvíhajú odborníci varovný prst?

Ilustračný obrázok k článku Kávičkári, POZOR: Beriete TIETO lieky? Svojmu obľúbenému nápoju by ste sa mali vyhýbať!
Zdroj: Unsplash.com , Unsplash.com

Mnohí si bez kávy nevedia predstaviť začiatok dňa. Ak však beriete aj lieky, zbystrite pozornosť. Pri niektorých sa odporúča s kávou trochu počkať a nekonzumovať ju hneď po ich užití a pri niektorých sa káva alebo iný kofeínový nápoj neodporúča vôbec. A práve na túto druhú skupinu sme sa zamerali.

Od cukrovky po astmu

Ako informuje špecializovaný server Fitbook.de, káve by sa napríklad mali vyhýbať diabetici užívajúci lieky na cukrovku. Viaceré štúdie potvrdili, že kofeín môže znížiť účinky inzulínu a perorálnych hypoglykemických látok. „Okrem toho výskum naznačuje, že konzumácia kávy môže spôsobiť prudké zvýšenie hladiny cukru v krvi a znížiť citlivosť na inzulín,“ zhrnul Fitbook.

Káva môže taktiež znížiť účinok liekov zmierňujúcich príznaky Alzheimerovej choroby ako sú donepezil, rivastigmín či galantamín.

Ďalšia štúdia z Bostonu vyvodila záver, že antidepresívum fluvoxamín zvyšuje vedľajšie účinky kávy či kofeínu, čo môže viesť napríklad k problémom so spánkom či k búšeniu srdca.

S kávou odborníci neodporúčajú kombinovať ani lieky na astmu obsahujúce aminofylín. Káva môže totiž umocniť vedľajšie účinky týchto liekov.

Opýtajte sa lekára

Potom je tu aj ďalšia kategória liekov, ktoré nemusia znamenať úplné vylúčenie kávy, ale treba si premyslieť jej konzumáciu- koľko, kedy a najmä nie krátko po ich užití.

Každopádne, lieky spomenuté v tomto článku, pri ktorých v súvislosti s kávou treba spozornieť, nepredstavujú úplný zoznam a vždy je najlepšie overiť si vplyv kávy na jednotlivé lieky priamo u svojho lekára.

Ten vám najlepšie odpovie na to, či pri predpísanom lieku si môžete kávu dopriať bez obmedzení alebo ju musíte úplne vylúčiť alebo v akom množstve ju možno konzumovať a aký časový interval medzi užitím tých ktorých liekov a pitím kávy je v poriadku.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM