Cestovanie

Keď sa z dovolenky stane nočná mora: Za TIETO lieky v batožine hrozí 25 rokov väzenia!

Pri dovolenke v zahraničí treba byť opatrný aj čo sa týka liekov. Jedno nepremyslené rozhodnutie ju môže zmeniť na skutočnú nočnú moru.

Ilustračný obrázok k článku Keď sa z dovolenky stane nočná mora: Za TIETO lieky v batožine hrozí 25 rokov väzenia!
Zdroj: Unsplash.com , Unsplash.com

Ľudia, ktorí pravidelne užívajú lieky, najmä tie na lekársky predpis, by mali byť pri balení na dovolenku obozretní. Pri výbere destinácie sa oplatí skontrolovať predpisy, ktoré v danej krajine platia, aby ste sa nedostali do problémov na hraničnom priechode alebo na letisku.

Ako vysvetľuje lekárnik Łukasz Pietrzak v rozhovore pre portál abcZdrowie, ak niektorý z liekov podlieha obmedzeniam, mali by ste mať v prvom rade so sebou výpis z receptu a lekárske potvrdenie.

V anglickom jazyku

Lekárske potvrdenie je podľa odborníka najlepšie mať preložené do angličtiny a jeho súčasťou by malo byť zdôvodnenie, prečo má pacient danú látku pri sebe.

Určite je lepšie nemať pri sebe viac ako päť balení jedného lieku.

Netreba zabúdať na to, že niektoré lieky, ktoré sú u nás dostupné bez lekárskeho predpisu, môžu v iných krajinách podliehať obmedzeniam. A platí to aj opačne.

Pozor na tieto lieky

V ktorých krajinách a na aké lieky by ste si mali dávať obzvlášť pozor? V takom Egypte, obľúbenej destinácii aj mnohých Slovákov, podlieha osobitným predpisom okrem iných liečiv tramadol. Ide o analgetikum, resp. liek proti bolesti triedy opioidov pôsobiace na centrálny nervový systém.

Portál abcZdrowie varuje, že nelegálna, nenahlásená preprava produktov na jeho báze môže byť potrestaná až 25 rokmi väzenia.

Dôležitá rada

V Spojených arabských emirátoch sú na zozname zakázaných látok okrem tramadolu aj kodeín či diazepam. Rovnako si treba dať pozor aj na prepravu antikoncepcie. Turisti smerujúci do Japonska by si mali dávať pozor na pseudoefedrín. V Indonézii, Singapure a Thajsku podliehajú prísnym kontrolám aj lieky proti ADHD, lieky na spanie, kodeín, morfín a fentanyl. V Zambii sa zasa veľká pozornosť venuje difenhydramínu, ktorý sa používa pri alergiách.

„Nikdy neschovávajte lieky a nečakajte, kým vám ich niekto vyberie z batožiny. Tu sa oplatí byť transparentný a okamžite nahlásiť obsah batožiny spolu s potrebnými dokumentmi,“ radí lekárnik.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM