MI Politika

Koaličníci chcú hlavu guvernéra NBS. Pre Fica je zradca, ale bráni ho

Dvaja koaličníci otvorene žiadajú, aby bývalý smerácky minister financií Peter Kažimír odišiel z prestížneho postu guvernéra NBS. Vyhodiť ho však nemôžu.

Ilustračný obrázok k článku Koaličníci chcú hlavu guvernéra NBS. Pre Fica je zradca, ale bráni ho
Zdroj: Facebook.com/Igor Matovič

Rozsah obvinení z obludnej korupcie na finančnej správe z éry Smeru nabral nevídané rozmery. Z brania úplatkov sú obvinení bývalí top funkcionári, ktorých na teplé miesta priamo navrhol Peter Kažimír, keď bol ministrom financií za Smer.

Po vražde Jána Kuciaka, keď padla vláda Roberta Fica, sa ešte stihol presunúť na zabezpečené miesto guvernéra NBS. Zdá sa však, že dnes ho minulosť dobieha.

Vedel o tom?

Viacerí bývalí funkcionári finančnej správy dnes vypovedajú o obrovských úplatkoch a zmanipulovaných tendroch z čias, keď na čele rezortu financií sedel usmievavý Peter Kažimír.

„Na Slovensku máme guvernéra, ktorý je podozrivý, že ako minister roky toleroval, kryl alebo dokonca podporoval obrovskú korupciu, o ktorej nemohol nevedieť,“ hovorí poslanec OĽaNO Peter Kremský.

Dodáva, že Kažimír pri tom „zázračne zbohatol a len slepý nemôže nevidieť medzi tým súvis.“ Preto guvernéra NBS vyzval na odchod z funkcie do konca augusta. Ak tak neurobí dobrovoľne, chce v parlamente presadiť uznesenie, ktorým by vládu vyzval na Kažimírovo odvolanie.

„Pán Kažimír, jednoduchá logika nepustí. Buď ste o tom vedeli, alebo ste o tom ako minister financií mali vedieť! Čakáme na vaše odpovede. Ak odpovedať nechcete, tak odstúpte z postu guvernéra NBS,“ pridal sa ďalší koaličný poslanec Juraj Šeliga zo strany Za ľudí.

Úplatky na finančnej správe

Neodídem!

Lenže zbaviť sa guvernéra Národnej banky Slovenska vôbec nie je také ľahké. V skutočnosti je to takmer nemožné. Keďže sedí na čele vysoko váženej inštitúcie, ktorá musí byť absolútne nezávislá od vládnej moci, odvolať ho môže len prezidentka republiky na návrh vlády. Podmienkou však je, aby bol právoplatne odsúdený.

„Ako guvernér NBS nebudem reagovať na politické vyjadrenia a ani sa nimi nebudem riadiť,“ vyhlásil Peter Kažimír. Je však pripravený vypovedať na polícii.

Vyšetrovateľom zrejme bude vysvetľovať aj podozrenie, že on sám tiež vzal v minulosti úplatok. Vypovedal o tom obvinený podnikateľ Michal Suchoba, ktorý získaval na finančnej správe lukratívne zákazky.

Je to zradca

A čo si o kauze myslia zvyšní koaliční partneri? Sme rodina sa zatiaľ verejne nevyjadrila a z SaS prišlo vyjadrenie poslanca Mariána Viskupiča, že najprv treba priniesť jasné dôkazy Kažimírovej viny.

Radikálny názor poslanca Kremského zjavne nezdieľajú všetci v OĽaNO. Premiér Eduard Heger sa ešte v júli v diskusii pre Denník N zmierlivo vyjadril, že Peter Kažimír by mal v tejto súvislosti minimálne odpovedať na novinárske otázky a aj on sám sa s ním porozpráva.

Igor Matovič sa ešte nedávno nechal odfotiť s Petrom Kažimírom na summite v Bruseli, ako spolu robia srandičky a veselo sa smejú. Teraz sa minister financií k jeho obvineniam ešte nevyjadril. Ozval sa však Kažimírov bývalý šéf Robert Fico.

„Všetky otázky týkajúce sa guvernéra NBS patria Petrovi Pellegrinimu, lebo títo dvaja páni boli hlavní zosnovatelia zrady v SMERe,“ uviedol R. Fico na Facebooku. Napriek tomu sa svojho dlhoročného verného spolustraníka zastal a uviedol, že podľa neho sú obvinenia voči nemu vymyslené. Cieľom má byť zosadiť ho z funkcie a dosadiť do čela NBS Ivana Mikloša.

Aktuality, o ktorých by ste mali vedieť

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM