Anton Hrachovský Krimi

Kočner vypovedal ako posledný obžalovaný: K vražde Kuciaka sa odmietol vyjadriť

Obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka Marian K. odmietol vypovedať pred senátom Špecializovaného trestného súdu.

Ilustračný obrázok k článku Kočner vypovedal ako posledný obžalovaný: K vražde Kuciaka sa odmietol vyjadriť
14
Galéria
Zdroj: TASR

Marian K. sa chce vyjadrovať len k jednotlivým dôkazom, ktoré budú neskôr na hlavnom pojednávaní vykonané. Splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic toto právo obžalovaného rešpektuje, avšak uviedol súdu, že neskoršia výpoveď znižuje jeho dôveryhodnosť.

Marian K. odmietol vypovedať k skutkom

Marian K. bol posledný zo štvorice obžalovaných, ktorý mal v pondelok 13. januára 2020 vypovedať k jednotlivým skutkom. Napriek tomu, že najskôr uviedol, že vypovedať bude, neskôr svoj názor zmenil a rozhodol sa venovať iba jednotlivým dôkazom.

Tie budú na hlavnom pojednávaní predkladané v podobe svedeckých výpovedí, vecných dôkazov, ale aj digitálnych stôp, akými sú aj prepisy zo šifrovanej aplikácie Threema.

Jediné, k čomu sa obžalovaný vyjadril v oblasti skutkov, ktoré sa mu dávajú za vinu, je skutok z obžaloby hovoriaci o nedovolenom ozbrojovaní a obchodovaní so zbraňami. K tomu sa priznal a neskôr dodal, že išlo o strelivo, ktoré si priniesol zo základnej vojenskej služby.

Vypovedala aj Zsuzsová

Marian K. si u mňa žiadnu vraždu nikoho neobjednal. Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) to uviedla obžalovaná z vraždy novinára Jána Kuciaka Alena Zs. Na otázky odmietla odpovedať, rovnako ako Tomáš Sz. Odpoveď na otázky podmienila tým, že bude najprv vypočutý Zoltán Andruskó.

Zo spoluobžalovaných pozná Alena Zs. iba Mariana K. Podiel na vine vo vražde Kuciaka odmieta. Počula o ňom prvýkrát vtedy, keď boli medializované vyhrážky Mariana K. na jeho osobu.

„Chcem uviesť, že po výsluchu Zoltána Andruskóa chcem a budem vypovedať v plnom rozsahu, a tiež odpovedať na otázky všetkých zúčastnených strán,“ tvrdí obžalovaná.

„Domnievame sa, že akákoľvek výpoveď Aleny Zs. po vykonaní dôkazov znižuje jej dôveryhodnosť, pretože prispôsobuje svoj výsluch už vykonaným dôkazom,“ reagoval na jej podmienku o výpovedi až po vypočutí Zoltána A. splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic. Podľa neho jej pondelkovú výpoveď spochybňujú objektívne dôkazy vrátane komunikácie cez šifrovanú aplikáciu Threema.

Po výpovediach obžalovaných nasleduje výsluch poškodených. Ako prvá vypovedá matka dieťaťa zavraždeného Petra Molnára Viktória Langerová.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Marian K., Alena Zs., Tomáš Sz. a Miroslav M. Marian K. si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z dôvodu pomsty za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka
14
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Najčítanejšie