Aktualizované Správy Krimi

KOČNER PRED SÚDOM. Začal sa najsledovanejší proces v histórii Slovenska, VIDEO

Predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová otvorila pojednávanie vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Zdroj: Dnes24.sk

AKTUALIZUJEME:

Pojednávanie odročené

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) odročil hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej do utorka (14. 1.). Vtedy sa očakáva svedecká výpoveď Zoltána Andruskóa.

Záver prvého pojednávacieho dna patril poškodeným, ktorí začali vypovedať. V pondelok stihol súd vypočuť matku dieťaťa zavraždeného Petra Molnára Viktóriu Langerovú a sestru zavraždeného Silviu Molnárovú. Vypočúvanie poškodených bude pokračovať v utorok výsluchom rodičov Jána Kuciaka a matky Martiny Kušnírovej Zlatice.

Priznanie k nedovolenému ozbrojovaniu

Marian Kočner sa pred senátom Špecializovaného trestného súdu priznal k nedovolenému ozbrojovaniu a obchodovaniu so zbraňami, ktorého sa mal dopustiť prechovávaním streliva v jeho dome v Bratislave.

Podľa obžaloby si Kočner v presne nezistenom čase na presne nezistenom mieste a nezisteným spôsobom zaobstaral 60 kusov nábojov kalibru 7,62×39 od českého výrobcu Zbrojovka Vlašim. Náboje bez príslušného povolenia prechovával v rodinnom dome na Kolibe. Zaistili ich vlani v októbri počas domovej prehliadky.

Skutok bol súčasťou obžaloby vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vinu vo veci vraždy novinára naďalej odmieta.

Marček priznal troch zavraždených

Obžalovaný Miroslav Marček sa priznal k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Stotožnil sa tak s vlastnou svedeckou výpoveďou z prípravného konania. Obžalovaný sa priznal aj k vražde podnikateľa Petra Molnára.

V súvislosti s Marčekovým vyhlásením prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiada upustenie od dokazovania vo vzťahu k preukázaniu jeho viny. S tým súhlasia aj splnomocnenci poškodených. Miroslav Marček však má vypovedať, aby usvedčil svojho komplica Tomáša Szabóa.

Podľa obžaloby zavraždil Marček Kuciaka na objednávku Zoltána Andruskóa, ktorý sprostredkovával tento čin pre Zsuzsovú. Tá tak mala urobiť na objednávku Kočnera z dôvodu pomsty za Kuciakove články o Kočnerovej ekonomickej trestnej činnosti. Martinu Kušnírovú sa rozhodol zastreliť, pretože bola v čase spáchania skutku doma, čím chcel Marček odstrániť svedka.

Pôvodne pracovali vyšetrovatelia s verziou, že strelcom bol bratranec Miroslava Marčeka Tomáš Szabó. Prokuratúra ho však napokon označuje za vodiča. Svoju vinu naďalej odmieta.

Žiadajú odškodné

Po vyhláseniach obhajcov prišli na rad zástupcovia poškodených. Splnomocnenec rodičov Jána Kuciaka Daniel Lipšic žiada v mene pozostalých nemajetkovú ujmu vo výške jedného milióna eur. „Navždy prišli o najvýnimočnejší vzťah v živote. Vzťah rodičov a vlastného dieťaťa,“ povedal Lipšic.

Splnomocnenec Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica odkázal na vyjadrenie z prípravného konania. V ňom Kušnírová žiada taktiež jeden milión eur, chce ho venovať na charitu.

Obžalovaní z vraždy novinára Jána Kuciaka Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó naďalej trvajú na svojej nevine. Miroslav Marček sa na hlavnom pojednávaní Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku odmietol vyjadriť.

Poškodení Kuciakovci a Zlatica Kušnírová žiadajú od obžalovaných nemajetkovú ujmu vo výške dvoch miliónov eur.

Obhajca obžalovaného Mariana Kočnera Marek Para považuje obžalobu za nedôvodnú. Sťažoval sa aj na to, že prokurátor navrhuje zhabať jeho vozidlo Bentley. Podľa neho nie je zrejmé, ako bolo pri vražde použité.

Kočner naďalej trvá na svojej nevine. Vinu zaňho odmietol jeho právny zástupca Marek Para, ktorý považuje obžalobu za nedôvodnú.

Obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka Tomáš Szabó naďalej trvá na svojej nevine. Tvrdí, že o skutkoch uvedených v obžalobe nemá žiadne vedomosti. Miroslav Marček sa k svojej vine či nevine nevyjadril. V prípravnom konaní sa však už priznal.

Obžalovaná z vraždy novinára Jána Kuciaka Alena Zsuzsová naďalej odmieta svoju vinu. Celé trestné konanie má podľa jej obhajkyne spoločného menovateľa v podobe „mediálnej a štvavej kampane“. Tvrdí, že neexistuje priamy dôkaz o tom, že si mal Marian Kočner vraždu novinára objednať u nej. Celá obžaloba má stáť na Zoltánovi Andruskóvi, ktorý bol už za vraždu právoplatne odsúdený. V decembri ho za vraždu iný senát ŠTS právoplatne odsúdil na trest 15 rokov odňatia slobody. Podľa obhajcov Aleny Zs. Andruskó využil systém tzv. „obchodovania s orgánmi činnými v trestnom konaní“. Myslia si, že poskytol výpovede za odmenu.

Podnikateľa Petra Molnára mali Marček. a Szabó zavraždiť, pretože nevedeli deaktivovať alarm v jeho dome. Rozhodli sa ho preto olúpiť a zastreliť, keď bude doma. Vyplýva to z obžaloby, ktorú na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku predniesol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Na lavici obžalovaných sedia Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Miroslav Marček. Prítomní sú aj poškodení.

Prokurátor ani nikto z obvinených nemajú záujem uzavrieť dohodu o vine a treste.

Na prvom dni hlavného pojednávania prednesie prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obžalobu, ktorá je podaná za šesť skutkov. Okrem vraždy novinára a jeho snúbenice sa týka aj vraždy Petra Molnára, ktorého mali podľa prokuratúry zavraždiť koncom roka 2016 Miroslav M. a Tomáš Sz. s motívom lúpeže. Ďalšie štyri skutky obžaloby sa týkajú nedovoleného ozbrojovania.

Za vraždu Jána Kuciaka bol už právoplatne odsúdený Zoltán Andruskó.

Uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste, ktorú neskôr museli modifikovať pre požiadavku senátu Pamely Záleskej. Nepovažovala dohodnutý 10-ročný trest odňatia slobody za adekvátny. Za úkladnú vraždu na objednávku požadovala pre Andruskóa 15-ročný trest, s ktorým napokon súhlasil. Stal sa tak prvým právoplatne odsúdeným v kauze vraždy novinára.

Práve on bude vypovedať ako jeden z prvých svedkov o tom, že si ho na vraždu Kuciaka najala Alena Zsuzsová na pokyn Mariana Kočnera.

Okrem Andruskóa súd predvolal aj exnovinára a niekdajšieho riaditeľa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petra Tótha. Pre Kočnera mal zabezpečovať sledovanie niekoľkých novinárov vrátane Kuciaka. Prokurátor chce na súde vypočuť aj mnohých ďalších svedkov, medzi nimi napríklad aj nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra, ako aj jedného z akcionárov Penty Jaroslava Haščáka.

Senát nateraz vytýčil zatiaľ deväť pojednávacích dní v januári a februári.

Predsedníčka senátu Sabová ako sudkyňa ŠTS odsúdila dvoch exministrov za SNS v kauze nástenkového tendra, ako aj mafiánsku skupinu piťovcov. V senáte tiež sedia sudcovia Ivan Matel a Rastislav Stieranka.

Pojednávanie v kauze vraždy novinára sprevádza mimoriadny záujem médií. Z toho dôvodu sa nepojednáva priamo v budove ŠTS, ktorý na to nemá také priestorové kapacity ako susedná budova Justičnej akadémie. V tej sleduje proces približne stovka novinárov zo Slovenska a zahraničia.

Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Po dvojnásobnej úkladnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva. Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala exekutíva Petra Pellegriniho (obaja Smer-SD).

Hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka
14
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Najčítanejšie