Rastislav Búgel Zo Slovenska

KOĽKO peňazí treba na dôstojný život? SUMA prekvapí! STÁTISÍCE Slovákov o nej môžu len SNÍVAŤ

Odborníci vypočítali, koľko peňazí potrebujeme na dôstojný život. Obrovské množstvo Slovákov na takú výplatu ani zďaleka nedosiahne.

Ilustračný obrázok k článku KOĽKO peňazí treba na dôstojný život? SUMA prekvapí! STÁTISÍCE Slovákov o nej môžu len SNÍVAŤ
Zdroj: TASR/DPA

Aktuálna výška minimálnej mzdy na Slovensku pokryje iba 78 percent základných výdavkov potrebných na dôstojný život. Vyplýva to z výpočtov Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce a holandskej Nadácie WageIndicator Foundation. Ako informuje Pravda, inštitúcie vypočítali, že ak má pracujúci Slovák viesť slušný život, potrebuje aspoň 962 eur v hrubom.

V roku 2024 pritom bola minimálna mzda stanovená na 750 eur. Túto sumu aktuálne poberá približne 200-tisíc ľudí.

Podľa Konfederácie odborových zväzov by minimálna mzda mala dosahovať sumu, ktorá by zamestnancom umožnila viesť život na úrovni, akú väčšina spoločnosti vníma ako základný štandard. „Má umožniť žiť obyčajným, ale materiálne dôstojným životom. Naším dlhodobým cieľom je cielené zvyšovanie nielen minimálnej mzdy, ale aj iných príjmov tak, aby sa približovali hodnote, ktorú môžeme považovať za dôstojné materiálne minimum," povedala hovorkyňa Martina Nemethová.

Slovákom chýbajú desiatky až stovky eur

Z výpočtov je jasné, že ak dostávate „minimálku“ zarobíte o 212 eur menej než ako by ste potrebovali na slušný život. Spomínaných 750 eur platí pre najnižší stupeň náročnosti práce. V druhom stupni (napr. predavačky) musíte zarobiť minimálne 866. Tu vás podľa Pravdy bude od požadovanej sumy na dôstojný život deliť 96 eur. „Až v treťom stupni náročnosti práce, v ktorom sa nachádzajú napríklad zdravotné sestry, zarobíte najmenej o 20 eur viac, ako predstavuje hranica zárobku potrebná na uhradenie nákladov spojených so slušným životom,“ uvádza portál.

Ako sú na tom ostatné krajiny?

Podľa Inštitútu pre výskum práce je rozdiel medzi dôstojným platom a zákonom garantovanou najnižšou mzdou v slovenskom hospodárstve na úrovni 22 percent.

Horšie ako Slováci sú na tom Lotyši, kde je rozdiel medzi vypočítanou hranicou dôstojnej mzdy a minimálnou mzdou 39,5 percenta. V Chorvátsku 33,2, Portugalsku 32,1, Grécku 23,7 a Česku 23,3 percenta.

Treba si však uvedomiť, že minimálne zárobky na Slovensku patria medzi najnižšie v celej Európskej únii. Horšie ako Slováci sú na tom napríklad Maďari, kde je minimálna mzda v hodnote 697 eur v hrubom a Rumuni s 663 eurami. Na opačnom konci rebríčka je napríklad Luxembursko (2 517 eur), Írsko (2 146 eur), Holandsko (2 070 eur) či Nemecko (2 054 eur).

Viaceré krajiny majú navyše minimálne zárobky vyššie ako je vypočítaná dôstojná mesačná mzda v hrubom. „V Nemecku je to až 162 percent, vo Francúzsku 156 percent, v Holandsku 153 percent,“ píše Pravda.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM