Lucia Šútorová Správy

Koniec peľovej sezóny: Na rad prichádzajú alergény v našich domoch a bytoch

Denné koncentrácie peľu nedosahujú významné hladiny. Ľudí môžu potrápiť alergény vnútorného prostredia.

Ilustračný obrázok k článku Koniec peľovej sezóny: Na rad prichádzajú alergény v našich domoch a bytoch
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Tohtoročná peľová sezóna podľa odborníkov končí. Na celom území Slovenska síce stále dominuje peľ bylín s prevažným zastúpením najsilnejšieho alergénu leta peľu ambrózie, ale jej denné koncentrácie nedosahujú alergologicky významné hladiny.

„Celkové denné koncentrácie peľu a spór plesní majú klesajúcu tendenciu. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom došlo opäť k poklesu peľu v ovzduší," konštatovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

V ovzduší sa ešte ojedinele vyskytoval peľ chmeľu, skorocelu, štiavu, mrlíka, astrovitých a mrkvovitých rastlín. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodmi Cladospórium, Alternária a Epiccocum.

Aj napriek pokračujúcemu babiemu letu už odborníci nepredpokladajú nárast denných koncentrácií peľu ambrózie do alergologicky významných hladín. Celkové denné koncentrácie peľu predpokladajú s malým poklesom, alebo na približne rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom týždni.

„Klesajúcu tendenciu majú aj denné koncentrácie peľu a spór plesní a preto možno konštatovať, že tohtoročná komplikovaná peľová sezóna, ktorá plnila čakárne alergológov, v priebehu niekoľkých dní skončí,“ dodala Lafférsová. Alergici si podľa jej slov musia dať pozor na alergény vnútorného prostredia, voči ktorým sa však dá účinnejšie chrániť.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie