Barbara Dallosová Správy Zo zahraničia

Kontroverzné opatrenia Číny zarazili svet: Deti oddeľujú od rodičov, berú im aj BÁBÄTKÁ

Čínske úrady sú v protipandemických riešeniach nekompromisné. Situácia v krajine sa zhoršila a opatrenia poriadne sprísneli.

Ilustračný obrázok k článku Kontroverzné opatrenia Číny zarazili svet: Deti oddeľujú od rodičov, berú im aj BÁBÄTKÁ
5
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Čínskym úradom sa dlhodobo darilo uplatňovať stratégiu nulovej tolerancie covidu, a to za pomoci lokalizovaných lockdownov, hromadného testovania a obmedzenia cestovania zo zahraničia. Počty prípadov však v poslednom čase v krajine dramaticky stúpajú. Ohniskom šírenia napriek prísnemu lockdownu zostáva najľudnatejšie mesto Šanghaj,

Vysoké čísla

Počet prípadov v Číne až do marca, na rozdiel od mnohých iných krajín sveta, zostával na nízkej úrovni, na dvoj- alebo trojciferných číslach. Za posledné týždne však začali v krajine denne pribúdať tisíce nakazených, čo zapríčinilo šírenie vysokoinfekčného variantu omikron.

V 25-miliónovom Šanghaji už minulý týždeň zaviedli lockdown – najskôr pre východnú a potom pre západnú časť mesta. Tento týždeň lockdown rozšírili na celý Šanghaj.

Spomedzi vyše 20 000 nových prípadov bolo viac než 80 percent zaznamenaných práve v Šanghaji. Od stredy má v meste prebiehať plošné testovanie všetkého obyvateľstva.

Prísne pravidlá

Obyvatelia niektorých častí mesta na sociálnych médiách tvrdia, že nesmú opustiť svoje bydlisko dokonca ani na nákup základných potravín. Zároveň sa sťažujú na problémy s on-line objednávaním potravín a vody spôsobené nedostatkom zásob a personálu.

Zároveň narastá tlak na miestne karanténne zariadenia, keďže podľa platných pravidiel musí byť každá pozitívne testovaná osoba – aj asymptomatická či len s miernymi príznakmi – izolovaná od ostatných.

Pobúrenie vyvoláva aj opatrenie, v rámci ktorého oddeľujú novorodencov a malé deti od rodičov, ak mal niekto z rodiny pozitívny výsledok testu na koronavírus.

Reakcia USA

Na zhoršujúcu sa situáciu v Číne reagovali aj Spojené štáty americké. Ministerstvo zahraničných vecí USA varovalo svojich občanov, aby do Číny ncestovali.

Rezort diplomacie USA varuje konkrétne pred cestovaním do Hongkongu, provincie Ťi-lin a mesta Šanghaj, pričom poukázalo na spomínané prísne protipandemické reštrikcie vrátane opatrenia, podľa ktorého oddeľujú deti od rodičov. V prípade Hongkongu, osobitnej administratívnej oblasti Číny, tiež ministerstvo varovalo pred svojvoľným presadzovaním miestnych zákonov.

V súvislosti s tým Spojené štáty umožnili odísť všetkým zamestnancov konzulátu USA v Šanghaji, ktorí nie sú nevyhnutní pre chod úradu, a ich rodinám.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM