Monika Hanigovská Zo zahraničia

Kredity za SEX a obťažovanie študentiek: České univerzity riešia ŠKANDÁL obludných rozmerov

Mali byť svätyňou vedomostí, ale niektoré študentky to vidia inak. Stali sa vysoké školy miestom nerestí?

Ilustračný obrázok k článku Kredity za SEX a obťažovanie študentiek: České univerzity riešia ŠKANDÁL obludných rozmerov
Zdroj: pixabay.com

Kredity za sex, masírovanie, obťažovanie zo strany pedagógov, opíjanie študentiek a neetické správanie. Známe české univerzity sa spájajú so škandálom obludných rozmerov.

Ako lovecká sezóna?

Študentky z Pedagogickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne mali zažiť niečo, čo prekročilo aj obťažovanie. Šokujúce správanie vyučujúcich siaha podľa ich slov až do roku 2013. To najhoršie sa malo odohrávať na lyžiarskych zájazdoch. Informuje o tom česká televízia ČT24 na svojom webe.

Keď sme prišli na kurz, tak to bola v podstate lovecká sezóna. To bolo, že ktorá sa opije a ktorá dá,“ popísala absolventka tamojšej pedagogickej fakulty.

Študentkám dávali neslušné návrhy

Podľa slov ďalšej študentky sa spojila lyžovačka so saunovaním, kde boli vyučujúci a nechýbal pritom ani alkohol. „Čo bola iniciatíva pánov. A potom som sa nechala jedným z pánov namasírovať, pretože v tej chvíli mi to nepripadalo, aká som bola opitá, ako taký zlý nápad,“ priznala sa ďalšia absolventka.

Vyučujúci nechceli ostať len pri masáži. „Vo chvíli, keď som odmietla, došlo k presviedčaniu. A povedala by som až k prehováraniu, prečo to vlastne nie je vôbec žiadny problém, pretože ide o nezáväzný sex,“ opísala iná bývalá študentka.

Nechcela pohlavný styk, vynadal jej

O iných „zážitkoch“ sa rozhovorila iná študentka z Pedagogickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne pre Zoznam Správy.

Opísala, ako jej spolužiačka odišla s učiteľom do chatky a čo sa tam odohralo. „Tam s ním odmietla mať pohlavný styk. Vynadal jej do kráv a rozplakal ju. Povedala som mu, že sa chová ako prasák. Odvetil, že tak reagujem, pretože mi nedal.“

Pohár už pretiekol

Škandál riešia aj na Fakulte humanitných štúdií Univerzity Karlovy (UK). Ako informuje portál idnes.cz, tamojší Ústav pro soudobé dějiny AV ČR uviedol, že sa zaoberá obťažovaným študentiek. Aj v tomto prípade sa nevhodné návrhy odohrávali mimo školy.

„Poslednou kvapkou bol študijný výlet, kde tento kantor ponúkal študentke dvojnásobný počet kreditov výmenou za sex. Niečo podobné sa stalo už pred dvoma rokmi na adaptačnom kurze,“ povedal nemenovaný zdroj.

Na riešenie majú 60 dní

Podnet na prešetrenie podala ombudsmanka Kateřina Šámalová. Nezávislí odborníci a členovia vedenia fakulty majú od podania na jeho vyriešenie 60 dní.

Dekanka humanitných štúdií Marie Pětová verejnosti odkázala, že záležitosť vníma „s plnou vážnosťou.“ „Vedenie fakulty jasne odmieta akékoľvek prejavy sexuálneho obťažovania a zneužívania autority,“ odkázala.

Titulné foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM