Zo Slovenska

Krvi je málo! Po týchto krvných skupinách je veľký dopyt

Darcovia krvi sa v súčasnosti nemusia preukazovať negatívnym antigénovým testom. Nezabudnite sa však dopredu objednať na presný dátum a čas.

Ilustračný obrázok k článku Krvi je málo! Po týchto krvných skupinách je veľký dopyt
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Národná transfúzna stanica (NTS) stále eviduje pokles zásob krvnej skupiny A a všetkých Rh negatívnych krvných skupín. Upozornila na to Martina Frigová, projektová manažérka NTS.

Málo krvi

V súčasnosti je NTS schopná plynulo zásobovať nemocnice krvnými prípravkami na základe ich objednávok. Problém sa však začína ukazovať pri krvnej skupine A a klesajú aj zásoby Rh negatívnych krvných skupín. „Vítaní sú však na našich pracoviskách všetci darcovia s akoukoľvek krvnou skupinou, nakoľko nikdy nevieme, ktorú krvnú skupinu budú potrebovať nemocničné zariadenia k záchrane ľudských životov. NTS je schopná si krv vlastným vozovým parkom rozviesť tam, kde je potrebná,“ zdôraznila Frigová.

Darcovia krvi sa v súčasnosti nemusia preukazovať negatívnym antigénovým testom. Povinnosť platila len počas dvoch kôl celoplošného testovania na území krajiny. Darcovia sa však musia na odberné pracovisko objednať telefonicky dopredu na presný dátum a čas.

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR

Najčítanejšie