MI Rôzne

Covid-19 nemá rád jednu krvnú skupinu. Máte ju aj vy?

Českí vedci potvrdili, že na priebeh ochorenia na koronavírus má prekvapivo vplyv aj to, akú máte krvnú skupinu. Jeden typ má ľahší priebeh a ostatné zasa o niečo horší.

Ilustračný obrázok k článku Covid-19 nemá rád jednu krvnú skupinu. Máte ju aj vy?
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Český portál lidovky.cz priniesol vyjadrenie lekárky Anny Šedivej z Ústavu imunológie 2. lekárskej fakulty Karlovej univerzity a Fakultnej nemocnice Motol. Podľa jej slov si vedci na celom svete už od začiatku pandémie všímajú, že existuje nejaký súvis medzi krvnou skupinou pacienta a jeho priebehom infekcie na Covid-19.

Šťastná nula

Vedci zdôrazňujú, že krvná skupina je zjavne iba jeden z množstva faktorov, ktoré majú vplyv na priebeh ochorenia na koronavírus. Platí však, že ľudia si aj vďaka tejto informácii môžu skontrolovať, či sú o niečo viac alebo menej rizikoví.

„Vo všeobecnosti sa ako najrizikovejšia zdá byť skupina A a, naopak, najmenej riziková je krvná skupina 0,“ uvádzajú lidovky.cz.

Ak teda máte to šťastie a v žilách vám prúdi „nulka“, máte väčšiu šancu, že prípadnú infekciu koronavírusom zvládnete bez väčších komplikácií. Ak máte „áčko“ môže vás Covid-19 potrápiť o niečo viac.

„Aj novšie štúdie z jesene minulého roku tieto poznatky potvrdzujú. Prečo je to tak, nám však zatiaľ zostáva nejasné,“ uvádza lekárka Šedivá pre lidovky.cz.

Buďte obozretní!

Aj portál mojakrvnaskupi­na.sk uvádza, že ľudia s rôznymi krvnými skupinami majú rôzne imunitné systémy a schopnosť odolávať vírusovým infekciám. Najlepšie v tomto smere však podľa portálu vychádza skupina B a v prípade skupiny 0 sa žiadna extra imunita nespomína.

Vedci skúmajúci pacientov s Covid-19 však uvádzajú, že v tomto prípade zrejme fungujú protilátky anti-A ako ochrancovia. „Práve ony chýbajú v plazme typu A a AB. Zatiaľ je to však len hypotéza,“ píšu Lidovky.

„V skúmaných skupinách pacientov sú zjavne väčšie riziká respiračných problémov a nutnosti intenzívnej starostlivosti pri krvnej skupine A v porovnaní so skupinou 0,“ uvádza portál.

Dodáva však, že tieto rozdiely nie sú zásadné a medzi hlavné riziká stále patrí vyšší vek, ďalšie vážne ochorenia a obezita. Úlohu zohráva aj pohlavie – muži zvládajú infekciu koronavírusom horšie ako ženy. Preto, ak aj máte šťastnú nulku, stále zostaňte obozretní.

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie