Ilustračný obrázok k článku Legendárny podnik v Hlohovci perom kronikára: Každý to vníma inak, no toto sú fakty
Zdroj: TASR

Legendárny podnik v Hlohovci perom kronikára: Každý to vníma inak, no toto sú fakty

V našom meste postupom času vznikali a zanikali mnohé výrobné podniky. Jeden z nich je však s našim mesto spätý tak, že si ho doteraz mnohí obyvatelia z Čiech aj Slovenska vybavia, keď sa povie Hlohovec. Viete, o ktorom je reč?

Erik Bojničan Regióny
Erik Bojničan Regióny

Legendárny podnik v Hlohovci perom kronikára: Každý to vníma inak, no toto sú fakty

V našom meste postupom času vznikali a zanikali mnohé výrobné podniky. Jeden z nich je však s našim mesto spätý tak, že si ho doteraz mnohí obyvatelia z Čiech aj Slovenska vybavia, keď sa povie Hlohovec. Viete, o ktorom je reč?

Ilustračný obrázok k článku Legendárny podnik v Hlohovci perom kronikára: Každý to vníma inak, no toto sú fakty
Zdroj: TASR

Vznik Slovakofarmy, legendy medzi podnikmi v Hlohovci sa datuje do roku 1943, kedy bola založená pod názvom Slovenské alkaloidy a bola zameraná na výrobu morfínu a makovíc. Ako uvádza kronika mesta Hlohovec, ďalšie spracovanie sa neprevádzalo a technologický postup získania alkaloidov z makovíc bol zavedený pomocou maďarskej firmy na výrobu alkaloidov. V tom čase v továrni pracovalo tu na tri smeny asi 80 zamestnancov.

Vojna a znárodnenie

Prechod vojnového frontu na konci Druhej svetovej vojny sa nevyhol ani nášmu mestu a jeho priemyslu. „1. apríla 1945 bola továreň v dôsledku vojnových udalostí poškodená a neschopná ďalšej prevádzky. Od 3. apríla 1945 začali práce na odstraňovaní trosiek z poškodenia a boli prevedené nutné opravy pre rýchle obnovenie prevádzky. Táto bola obnovená dňa 7. januára 1946 a to už ako v národnom podniku,“ uvádza kronikár, podľa ktorého k rozšíreniu činnosti tohto priemyselného odvetvia prispelo premiestnenie farmaceutického strojového zariadenia z malých českých závodov.

Čoskoro sa tu podľa kroniky vytvoril prvý exportný produkt z odvetvia chemicko-farmaceutickej výroby a prvým zahraničným odberateľom bol Sovietsky zväz. Koncom r. „1949 sa vyrábalo viac ako 60 preparátov v značnom rozsahu vo všetkých liekových formách. Do tejto továrne bola včlenená aj výroba frankovky „Alpy“, ktorú založil Ing. Zifčákom a výrobňa bola na námestí,“ uvádza ďalej dobový dokument.

Slovenské alkaloidy vs. Slovakofarma

V januári 1950 bol podnik Slovenské alkaloidy premenovaný na národný podnik Slovakofarma. „Farmaceutické špeciality vyrábané v tomto závode sa používali vo všetkých odvetviach medikamentnej terapie (liečby). Prvé obdobie rozmachu farmaceutického priemyslu na Slovensku je charakteristické tým, že celá investičná činnosť tohto odvetvia je koncentrovaná prevažne do hlohovského závodu,“ podotkol dôležitosť fabriky kronikár.

Závod sa stále rozširoval. Ako stojí v dobovom dokumente, musela byť zvýšená kapacita studien, keďže bolo treba viacej vody. Studňa bola teda podľa kroniky prehĺbená, čím sa dosiahlo požadované množstvo vody, následkom ale bola strata vody v okolitých studniach súkromných domov.

Stále rozširovanie

Začiatkom päťdesiatych rokov došlo podľa kroniky k rozšíreniu továrenského objektu a priestranstva národného podniku Slovakofarmy. „Zabrané boli pozemky smerom k juhovýchodu až po cestu vedúcu do Tehelne ako i k železničnej dráhe. Za tým účelom musel byť odstránený dom zo strany od Jarmočniska. Zabratý priestor bol ohraničený murovanou ohradou a bol určený na vybudovanie ďalších továrenských výrobných, skladovacích a iných budov,“ poznamenal kronikár.

Slovakofarma podľa dobového dokumentu zase uvoľnila časť zo svojho pôvodného priestranstva na severozápadnej strane, čím sa závodná kuchyňa, spoločenská sieň a plánované observatórium dostalo mimo ohraničený priestor továrne, čím zanikla stará vrátnica továrne a bola postavená nová moderná rozsiahla vstupná budova s vrátnicou a bránou zo strany od železnice. V továrni boli v tom čase podľa kroniky dokončené výrobné, administratívna a iné budovy.

Rast a rožširovanie dovtedy najväčšej továrni v Hlohovci pokračoval aj v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Objem hrubej výroby od roku 1948 podľa kroniky vzrástol viac ako 13 krát a stav pracovníkov viac ako 3 krát, pričom vzrast produktivity práce je 4,5 krát vyšší.

Známa aj v zahraničí

Okrem rozšírenia obvodu a počtu objektov prišlo aj k rozvoju sortimentu výrobkov. Po znárodnení, ako sa uvádza v kronike sa vyrábal iba surový morfín, ktorý sa len čiastočne spracovával na morfín hydrochlorid a kodeín. V Hlohovci sa podľa dokumentu postupne pripravili objekty a sústreďovala sa sem výroba tabletiek, dražé, sirupov a injekcií z Piešťan, Martina a po druhej etape znárodnenia aj z ostatných menších podnikov.

Z chemických výrobní v Hlohovci, mimo výrobne morfínu, bola postavená aj výrobňa kodeínových solí, kyseliny, pokusná výroba glukonátov váp. a ďalších rôznych vápenitých solí. „Po výstavbe nového objektu, do ktorého z jednej časti bola umiestnená výroba tabliet a dražé spolu s kontrolným a výskumným laboratóriom, v druhej polovici bola postavená výrobňa difenilhydantoinu, etylendiasmínu … a bola sem tiež prenesená výroba kodeínových solí,“ sumarizuje kronikár.

Niektoré syntézy liečiv v Slovenskej akadémii vied boli podľa kroniky realizované práve v Hlohovci. „V ďalších rokoch boli do pôsobnosti Slovakofarmy odovzdané aj iné typy výroby. Tá sa svojimi výrobkami preslávila nielen u nás, ale aj za hranicami a získava ďalšie úspechy a dobré meno nášmu farmaceutickému priemyslu,“ nešetrí chválou kronikár.

Môže vás zaujímať:

Výnimočná stavba hlohoveckého mosta: Fakty z našej kroniky a ktorých vie málokto!

Takto pred viac ako polstoročím stavali ropovod: Unikátne ARCHÍVNE ZÁBERY z nášho okresu

Otestujte sa: Ulice Hlohovca za éry kosáku a kladiva, spomeniete si ešte na ich názvy?

Engelsova, Malinovského… aj také boli názvy Hlohoveckých ulíc: Jedna z nich ale vyčnieva z radu!

Zaručene na vás doľahne nostalgia: 5 detských hier, ktoré ste sa kedysi v Hlohovci hrávali možno aj vy

DÁTUMY, na ktoré môžeme byť právom hrdí: Viete kedy prišiel do Hlohovca prvý vlak, či kedy sa tu začalo variť pivo?

Zábavy, živá hudba a dobré jedlo: Slávne podniky, v ktorých sa Hlohovčania za socíku vedeli baviť

Mliečny bar a ďalšie… 3 legendárne obchody zo socíku, ktoré sme navštevovali v Hlohovci

Hlohovčanov zasiahla nostalgická vlna, takto si pamätáme na socíkovské obchody: V spomienkach nechýba ani knedľa z Kriváňu!

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín