Zo Slovenska

Lekári ODMIETAJÚ, aby dlžníci na poistnom boli ošetrovaní BEZ obmedzení. Na čo poukazujú?

Všeobecní lekári nesúhlasia s rušením obmedzení pre dlžníkov na poistnom. Poukazujú na hroziace problémy, ktoré by takáto zmena mohla priniesť.

Ilustračný obrázok k článku Lekári ODMIETAJÚ, aby dlžníci na poistnom boli ošetrovaní BEZ obmedzení. Na čo poukazujú?
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) nesúhlasí so zámerom rušenia obmedzení v poskytovaní zdravotnej starostlivosti pre dlžníkov na zdravotnom poistení.

Zlikviduje sa tým podľa nej motivácia platiť zdravotné odvody, prehĺbi sa zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti a predĺžia sa čakacie lehoty. Vyzvala preto rezort zdravotníctva, aby návrh stiahol.

Vyhýbajú sa odvodom?

„V súčasnosti sú na Slovensku desiatky a desiatky tisíc občanov, ktorí sa úmyselne a zo špekulatívnych dôvodov vyhýbajú plateniu zdravotných odvodov, a ich počet by sa po úprave legislatívy výrazne zvýšil,“ podotkla SVLS v stanovisku, ktoré TASR poskytla jeho prezidentka Monika Palušková. Upozornila, že štát v súčasnosti nepokrýva reálne finančné náklady na zdravotnú starostlivosť pre poistencov štátu a po zmene by sa podľa nej súčasný deficit ešte viac prehĺbil.

Pri súčasnej úprave zákona, keď majú neplatiči nárok iba na neodkladnú zdravotnú starostlivosť, sa podľa nej reguluje čerpanie zdravotníckych služieb.

„Neplatiči majú zároveň istotu, že pri neodkladnej zdravotnej starostlivosti im v rámci solidarity ostatných občanov, ktorí si poctivo platia zdravotné odvody, bude poskytnutý život zachraňujúci výkon,“ doplnila.

Prečítajte si tiež

Proti sú aj poisťovne

Návrh odmietajú aj súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union. Kritizovala ho aj Asociácia na ochranu práv pacienta, ktorá sa obáva, že po zrušení obmedzení v poskytovaní zdravotnej starostlivosti pre dlžníkov na zdravotnom poistení sa ich počet zvýši.

Zmenu má priniesť novela zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ministerstvo zdravotníctva upozornilo, že napríklad pacienti s obmedzeným prístupom k preventívnym prehliadkam sa k lekárovi často dostanú až v čase, keď je ich liečba omnoho nákladnejšia a šanca na vyliečenie nižšia.

Striktné obmedzenia chce preto uvoľniť, deklarovalo však, že je prístupné diskusii o rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM