Zo Slovenska

Lekárska komora podáva pre "ponižujúce" policajné kontroly lekárov podnet na inšpekciu

Kollár označil kontroly za dehonestujúce a ponižujúce, hovorí o „demonštrácii hrubej sily“. Potvrdili sa podľa neho tvrdenia komory o tom, že lekári ordinujú.

Ilustračný obrázok k článku Lekárska komora podáva pre "ponižujúce" policajné kontroly lekárov podnet na inšpekciu
Zdroj: TASR

Slovenská lekárska komora (SLK) podáva podnet na Úrad inšpekčnej služby. Dôvodom sú nedávne policajné kontroly ambulancií všeobecných lekárov v Košickom kraji. Inšpekcia má preveriť, či neboli protiprávne. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informoval prezident SLK Marian Kollár.

Ponižujúce kontroly

Kollár označil kontroly za dehonestujúce a ponižujúce, hovorí o „demonštrácii hrubej sily“. Potvrdili sa podľa neho tvrdenia komory o tom, že lekári ordinujú. „Minimálne 96 percent lekárov bolo vo svojich ambulanciách,“ skonštatoval Kollár. Zdôraznil, že ak sa pacienti nemôžu dovolať, dôvody sú pravdepodobne iné ako neprítomnosť v ambulancii.

„V prípade, že Slovenská komora lekárov podá podnet v súvislosti s kontrolami vykonávanými príslušníkmi Policajného zboru, bude sa ním Úrad inšpekčnej služby zaoberať. Po preverení a vyhodnotení obsahu podnetu bude možné zaujať k veci stanovisko,“ skonštatovala v reakcii pre TASR Petra Friese z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR.

Štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Peter Stachura vysvetlil, že v ojedinelých prípadoch si lekári v ambulantnom sektore neplnia svoje povinnosti tak, ako by mali. S cieľom preveriť situáciu sa preto rezort obrátil na vyššie územné celky (VÚC). „Neobrátili sme sa na políciu, je to kompetencia vyšších územných celkov,“ povedal. Poznamenal, že niektoré VÚC majú veľmi dobrý prehľad.

Začarovaný kruh

Prezident SLK upozornil tiež na problémy, ktoré môžu v ambulantnom sektore vzniknúť pri mobilizácii zdravotníckych pracovníkov. „Ak lekárovi prevelia sestru niekde inde, buď si musí nájsť novú, alebo jednoducho lekár musí ambulanciu zavrieť,“ vysvetlil.

Vzniká tak podľa neho začarovaný kruh. Odvolaním sestier z ambulancií sa totiž výrazne obmedzuje ich fungovanie, hoci sa v rámci pandemickej situácie vyzdvihuje dôležitosť ambulantného sektora, aby sa ochránili nemocnice. SLK preto žiada kompetentných, aby prijali jasné pravidlá pri mobilizácii a nariadili pracovnú povinnosť tak, aby to neohrozovalo fungovanie ambulancií.

Polícia v Košickom kraji vykonávala minulý týždeň monitoring lekárov, a to najmä v súvislosti so zhoršujúcou sa situáciou v nemocniciach a možnosťou uloženia pracovnej povinnosti zdravotníckemu personálu pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu. Kontroly vykonávali neuniformovaní príslušníci polície.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM