Zo Slovenska

Leto sa LÚČI vysokými teplotami: Aké počasie prinesie JESEŇ?

Druhá polovica augusta sa nesie v znamení vysokých teplôt. Leto však pomaly končí, a tak je čas pozrieť sa dopredu. Aké počasie nás čaká na jeseň?

Ilustračný obrázok k článku Leto sa LÚČI vysokými teplotami: Aké počasie prinesie JESEŇ?
Zdroj: Unsplash.com

Leto sa chýli ku koncu. Meteorologická jeseň začne už v septembri a tak nastal čas pozrieť sa, aké počasie prinesie.

„Prognózy na jeseň 2023 výrazne ovplyvní stále silnejší fenomén El Niño, čo je atmosférický jav, ktorý sa prejavuje tým, že povrchové teploty mora v strednom a východnom tropickom Tichom oceáne sú výrazne vyššie ako priemer,“ informuje portál iMeteo.sk.

El Niño má výrazný vplyv na počasie a klímu na celej planéte. Ovplyvňuje aj zmeny vo vetre, teplotách a zrážkach.

Čaká nás najhorúcejší rok?

„Globálne sú roky, kedy vládne El Niño, v priemere oveľa teplejšie. Odborníci a klimatológovia sa preto právom boja, že El Niño počas nasledujúceho obdobia prinesie extrémne horúčavy, ktoré môžu posunúť globálne priemerné teploty na rekordné hodnoty,“ dodáva portál.

V dôsledku tohto fenoménu je veľmi pravdepodobné, že rok 2024 bude najhorúcejším rokom na našej planéte.

Otepľovanie sa už deje. Len počas tohtoročného júla a augusta boli na severnej pologuli prekonané mnohé teplotné rekordy.

Nadpriemerne teplá jeseň

Globálne prognózy naznačujú vysokú pravdepodobnosť teplej jesene a miernej zimy na severnej pologuli. „Údaje vytvorené službou Copernicus Climate Change Service signalizujú minimálne 70-percentnú pravdepodobnosť, že celá západná Európa a časti USA zažijú v období od augusta do októbra výrazne nadpriemerné teploty,“ píše iMeteo.sk.

Podľa predbežných odhadov programu Copernicus je 60– až 70-percentná pravdepodobnosť, že jesenné teploty na Slovensku a v celej západnej a strednej Európe budú výrazne nad normálom.

„Program Copernicus využíva miliardy meraní zo satelitov, lodí, lietadiel a meteorologických staníc z celého sveta pre svoje mesačné a sezónne predpovede. Vo všeobecnosti sa považuje za najväčšieho poskytovateľa pomerne presných klimatických údajov na svete,“ prezradil portál.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM