Anton Hrachovský Správy

Linka MHD alebo cyklotrasy? Poslanci odobrili ďalšiu investíciu v Zámkoch

Radnica predložila plán investovať do autobusovej linky MHD. Časť poslancov však bola za to, aby sa tieto financie použili na budovanie cyklochodníkov.

Ilustračný obrázok k článku Linka MHD alebo cyklotrasy? Poslanci odobrili ďalšiu investíciu v Zámkoch
Foto: Anton Hrachovský

Novozámocký mestský rozpočet na rok 2019 ráta s pilotnou fázou projektu SMART City. Skrýva sa za ním realizácia flexibilnejšej autobusovej linky MHD.

Na zastávkach chcú LED panely

Podľa vedúcej odboru komunálnych služieb Moniky Kutenicsovej ide o zriadenie autobusovej linky na systém metra s asi 14 zastávkami. „V rannej alebo poobedňajšej špičke by bola hustejšia premávka autobusov, v menej vypätom čase by sa niektoré zo spojov vypustili,“ povedala Kutenicsová s tým, že na autobusových zastávkach by boli LED panely, ktoré by ukazovali aktuálnu pozíciu autobusu, prípadné meškanie a čas, za ktorý dorazí na zastávku.

Výhodou projektu má byť lepšia orientácia a ľahšie rozhodovanie pri využívaní spojov MHD. Podľa Kutenicsovej je možné, že niektorých občanov odrádzajú od jazdy autobusom klasické papierové cestovné poriadky na zastávkach.

Nová linka MHD má prednosť

Návrh na zrušenie investície do spomínaného projektu autobusovej linky podal poslanec Štefan Pivoda. Balík peňazí by radšej presmeroval do budovania cyklochodníkov.

„Myslím si, že keď porovnáme počty cestujúcich MHD a tých, čo využívajú bicykel, tak cyklistov je vyššie percento. Viacerí poslanci, ktorí sa do zastupiteľstva dostali, mali vo volebnom programe podporu cyklodopravy. V rozpočte síce vidím dokument na cyklochodníky, no ich budovanie tam stále nie je,“ vyjadril sa Pivoda (na snímke vpravo). Za jeho víziu hlasovalo iba 12 poslancov, takže návrh sa do rozpočtu nedostal.

S úpravou ulíc sa nepočíta

S návrhom na zrušenie investície 100-tisíc eur do projektu prišiel aj poslanec Martin Vyžinkár (na snímke vľavo). Uvedenú sumu by radšej využil na úpravu ulíc T.G.Masaryka, Nábrežná a S.H.Vajanského. Spolu s viacerými poslancami tiež pripomenul, že pokiaľ nebude v meste vyriešená doprava ako taká, autobusové spoje budú často končiť v zápchach, tak ako väčšina dopravných prostriedkov na niektorých trasách.

Jeho návrh počítal s vybudovaním bezpečných priechodov s ostrovčekmi pre chodcov, prípadne osadením spomaľovačov na obmedzenie maximálnej možnej rýchlosti áut.

I jeho návrh podporilo len 12 poslancov, takže v schválenom rozpočte sa neobjavil.

Poslanec Ivan Katona apeloval, aby bola do rozpočtu zaradená položka 100-tisíc eur, ktorou by sa financovalo osvetlenie priechodov pre chodcov. Ani tento návrh schválený nebol, k 12 hlasom chýbal jediný.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM