Webnoviny - Svet

Ľudia reagujú na ponuky práce viac ako pred krízou

WEBNOVINY.SK

Foto: profesia.sk BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) – Na jednu pracovnú ponuku zverejnenú na pracovnom portáli Profesia.sk reaguje v priemere 46 uchádzačov hľadajúcich si prácu. Oproti obdobiu pred krízou tak počet reakcií stúpol päťnásobne. Vyplýva to z údajov pracovného portálu Profesia.sk. V júni a júli tohto roka podľa spoločnosti Profesia nebolo výnimkou, že na niektorú pracovnú pozíciu zareagovalo aj sto ľudí. „Takáto vysoká konkurencia uchádzačov o pracovné miesto bola najmä pri inzerátoch na pozície, kde nie sú potrebné špecifické schopnosti a vedomosti, a tiež na nízko kvalifikované pracovné pozície,“ uvádza sa v tlačovej správe. Najviac uchádzačov tak súperilo o pozície ako dokladač tovaru, upratovač, pokladník, či sekretárka. Medzi pozíciami, pri ktorých o jedno miesto súperí najmenej ľudí, sú pracovné ponuky prevažne z IT sektora.

Regionálne rozdiely v nezamestnanosti podľa spoločnosti Profesia vidieť aj v počte reakcií na jednu pracovnú ponuku. Napriek tomu, že v bratislavskom kraji si hľadajú prácu uchádzači z celého Slovenska, vychádza v ňom pomer uchádzačov o jedno miesto najpriaznivejšie. „Situácia vychádza pre bratislavský kraj pozitívne vďaka podstatne vyššiemu počtu voľných pracovných miest,“ konštatuje Profesia. Počet ponúk v Bratislavskom kraji často tvorí až polovicu z pracovných miest inzerovaných na celom Slovensku. V Prešovskom a Banskobystrickom kraji sa o jedno miesto uchádza najviac ľudí a uchádzači tak majú najnižšiu šancu nájsť si prácu. V priemere na jednu pozíciu reaguje v týchto krajoch približne 58 uchádzačov.

Počas dvoch rokov pribudol počet uchádzačov vo všetkých oblastiach. „V každej oblasti je v tomto roku počet uchádzačov reagujúcich na pracovnú ponuku vyšší, ako bol v júni a júli 2008,“ uvádza spoločnosť Profesia. V lete 2008 sa na jednu pozíciu prihlásilo v priemere za celé Slovensko deväť ľudí. „Napríklad v automobilovom priemysle, výrazne postihnutom hospodárskou krízou, je počet uchádzačov o jedno pracovné miesto takmer desaťkrát vyšší ako bol pred krízou,“ informuje spoločnosť. Ako ďalej uvádza, pri stavebníctve stúpol počet uchádzačov sedemnásobne. Rovnako sedemkrát viac ľudí reaguje aj na zverejnenú pozíciu v cestovnom ruchu, gastre, hotelierstve, lízingu, poisťovníctve a výrobe.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM