Webnoviny - Svet

Maďarič vyzval Krajcera na odstúpenie z kresla

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Dušan HeinBRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Na odstúpenie z kresla vyzval dnes exminister kultúry Marek Maďarič zo Smeru-SD aktuálneho šéfa rezortu Daniela Krajcera zo SaS. Dôvodom je návrh budúcoročného rozpočtu kapitoly ministerstva kultúry, ktorý Krajcer prezentoval pred členmi parlamentného výboru pre kultúru a médiá. „Ak rozpočet charakterizuje spôsobom, že bude paralyzovať slovenskú kultúru, myslím si, že by mal odstúpiť,“ vyhlásil Maďarič.

“Keď som si to prečítal, priznám sa, ja som niečo podobné za dvanásť rokov v Národnej rade SR ešte nezažil,“ pridal sa k nemu aj predseda výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD). „Vy formálne kritizujete vlastný rozpočet,“ poznamenal. V správe ministerstva kultúry k rozpočtu sú totiž viaceré kritické vyjadrenia, podľa ktorých príde k útlmu činností štátnych organizácií a zníženie výdavkov bude mať negatívny vplyv na štátom podporovanú kultúru.S prechod­ným obdobím v návrhu o RTS Krajcer nie je spokojný „Nenechajte si zo seba robiť srandu ministrom financií a radšej odstúpte,“ vyzval Krajcera Jarjabek. Správa rezortu k návrhu rozpočtu podľa neho vyzerá „ako kritický opozičný posudok zlého ministra kultúry tieňovým ministrom opozície.“

„Aj keď nastavené limity boli podľa nás kritické, pri rokovaniach s ministerstvom financií sa nám podarilo obhájiť vyše 20-miliónov eur,“ odmietol Krajcer podriadenosť šéfovi rezortu financií Ivanovi Miklošovi. Ako informoval, vyrokovali štyri milióny eur na zmluvu so štátom pre Slovenský rozhlas, desať miliónov na zmluvu so štátom pre Slovenskú televíziu, 3,6 milióna ako položku na prioritné projekty a štyri milióny na ukončenie rekonštrukcie Reduty. Kým Krajcer tvrdí, že oproti tohtoročnému rozpočtu klesnú výdavky na kultúru o 1,5 percenta, podľa Maďariča to bude až o 13 percent. Ako Krajcer poznamenal, Maďarič vychádza z upraveného rozpočtu, no to nemožno porovnávať, lebo aj v budúcoročnom môže prísť počas roka k úpravám. „Nájsť peniaze je zodpovednosť ministra,“ zdôraznil Maďarič.

Krajcer je presvedčený, že predchádzajúci rozpočet bol nastavený zle Ministerstvo kultúry pod vedením Maďariča podľa Krajcera nadhodnotilo príjmy o šesť miliónov eur, čo je doteraz pre rezort problémom. Krajcer je presvedčený, že predchádzajúci rozpočet bol nastavený zle. Maďaričovi navrhol, aby sa vzdal členstva vo výbore.

Za maximálne nekorektné označil vyjadrenia opozičných členov výboru Tomáš Galbavý z SDKÚ-DS, ktorý pripomenul, že kapitola rezortu kultúry bola vždy na chvoste. „To, čo je napísané, je úprimné a správne,“ vyhlásil. Podľa neho bývalá vláda možno dávala na kultúru ešte menej, len to vedela elegantne napísať a prezentovať, že je to pre dobro všetkých.

Maďarič dnes kritizoval aj záujem rezortu kultúry o Hurbanove kasárne v situácii, keď má kritický nedostatok peňazí. „Náš záujem o bezodplatný prevod z ministerstva obrany bol motivovaný tým, že chceme, aby Bratislava mala kultúrne centrum,“ zdôvodnil Krajcer. V kasárňach by mali byť sústredené viaceré inštitúcie, aby nemuselo ministerstvo vynakladať peniaze na rekonštrukcie objektov, ktoré sú často už v havarijnom stave. Ako poznamenal, je možné, že to bude financované cez PPP projekty.

Uznesenie k návrhu rozpočtu výbor neprijal Koaliční poslanci, ktorým k schváleniu odporúčacieho uznesenia chýbala ospravedlnená Katarína Cibulková (SDKÚ-DS), využili obštrukciu a pred hlasovaním odišli z miestnosti. Výbor tak nebol uznášaniaschopný a o uznesení nehlasoval. Na schôdzu parlamentu pôjde správa o návrhu rozpočtu pre kapitolu ministerstva kultúry iba ako informácia.

Výbor pre kultúru a médiá rokoval dnes aj o návrhu nového jazykového zákona, do ktorého bude zapracovaných ešte niekoľko pozmeňujúcich návrhov. Opoziční poslanci normu kritizovali, podľa nich uberá práva ľuďom slovenskej národnosti na južnom Slovensku a chýba im zrozumiteľný mechanizmus udeľovania sankcií.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM