Zo zahraničia

Maďarsko sa rozhodlo uzavrieť svoje hranice! Dokedy sa k našim susedom nedostaneme?

V Maďarsku pribudlo za štvrtok 132 prípadov nákazy, čím sa ich celkový počet zvýšil na 5511.

Ilustračný obrázok k článku Maďarsko sa rozhodlo uzavrieť svoje hranice! Dokedy sa k našim susedom nedostaneme?
Zdroj: TASR/František Iván

Maďarská vláda v piatok oznámila, že Maďarsko od 1. septembra najmenej na mesiac uzavrie svoje hranice pre zahraničných turistov. Informoval o tom spravodajský server Index.hu.

Do karantény

Ako uviedol šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás, občania cudzích krajín nebudú môcť od 1. septembra s výnimkou odôvodnených prípadov vstúpiť na územie Maďarska. Výnimku z uzavrených hraníc budú mať vojenské konvoje, humanitárny tranzit či obchodné alebo diplomatické cesty, píše agentúra Reuters.

Maďarskí občania vracajúci sa zo zahraničia budú musieť ísť buď na 14 dní do karantény, alebo predložiť dva negatívne testy na prítomnosť koronavírusu, ktoré boli urobené s odstupom dvoch dní.

Od 1. septembra budú akceptované iba testy vykonané v Maďarsku.

Vláda zatiaľ neplánuje zaviesť nákupné hodiny vyhradené pre ľudí nad 65 rokov ani obmedzenia pohybu, uviedol Gulyás. Uvedené opatrenia majú zabrániť rastúcemu počtu infikovaných, keďže väčšina prípadov nákazy je podľa Gulyása dovezená zo zahraničia.

Hrozba pracovných miest

„Najväčším nebezpečenstvom je, že vírus môže ohroziť pracovné miesta a bezpečný začiatok školského roka,“ napísala maďarská vláda na svojom facebookovom profile.

V Maďarsku pribudlo za štvrtok 132 prípadov nákazy, čím sa ich celkový počet zvýšil na 5511. Počet úmrtí zostal nezmenený (614), počet aktívnych prípadov nákazy je 1138.

Hospitalizovaných je 78 pacientov s koronavírusom, z ktorých je sedem na napojených na umelú pľúcnu ventiláciu, uvádza vládny informačný server koronavirus.gov.hu.

Maďarsko nie je náš jediný sused, ktorý sa rozhodol zatvoriť hranice. Pre šírenie nového typu koronavírusu uzavrie do konca septembra svoje hranice pre cudzincov aj Ukrajina. Viac sa dočítate TU.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM