Rastislav Búgel Zo Slovenska

Markíza REAGUJE na ostré slová Kovačiča! Za moderátora sa postavili DESIATKY kolegov

Moderátor Michal Kovačič na konci relácie Na telo vravel o orbanizácii a boji o podobu spravodajstva v Markíze. Reagovala už aj televízia.

Ilustračný obrázok k článku Markíza REAGUJE na ostré slová Kovačiča! Za moderátora sa postavili DESIATKY kolegov
Zdroj: Instagram.com/michal__kovacic

Nedávno sme vás informovali, že Markíza odvysiela už len dva diely politickej diskusnej relácie Na telo, ktorej moderátorom je Michal Kovačič. Potom ju stiahne z vysielania. V spravodajstve televízie má byť už niekoľko mesiacov napätie a vznikli dokonca aj odbory.

Aktualizované 17:45 Rebelujúci pracovníci Markízy dali súčasnému vedeniu televízie tri dni na to, aby sa zaviazalo pokračovať v relácii Na telo s Michalom Kovačičom po letnej pauze – inak siahnu po krokoch kolektívneho odporu. Televízia reagovala, že Kovačič porušil zákon.

Šokoval divákov

V závere nedeľného vysielania moderátor Kovačič poriadne prekvapil. „Boj o podobu spravodajstva Televízie Markíza prebieha už celé mesiace,“ povedal moderátor. „Pokusy o cenzúru v diskusiách začali hneď začiatkom roka a dennodenným tlakom krátko na to čelili aj Televízne noviny. Vďaka tomu, že sa naša redakcia nezľakla, zomkla sa a spoločne sa im postavila, dodnes majú úplne inú podobu, do akej ich naše vedenie tlačí,“ pokračoval.

Skúsený moderátor povedal, že sa relácia za šesť rokov stala najcitovanejšou a najsledovanejšou politickou diskusiou na Slovensku.

„Slovensko práve teraz prežíva boj o „orbanizáciu“ našich televízií,“ povedal a dodal: „Na verejnosti sa debatuje o budúcnosti RTVS, tento boj sa ale v skutočnosti odohráva všade. Deje sa ale potichu a plíživo. A aj keď to tak možno dnes nevyzerá, ak to nezastavíme, bude to mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu.“

Čo na to vedenie televízie?

„Odmietame akékoľvek obvinenia z cenzúry ako nekorektné a neodôvodnené. TV Markíza vždy prináša objektívne a nezávislé spravodajstvo. Reláciu Na telo sme paradoxne niekoľko týždňov podporovali tým, že sme ju vysielali za uplatnenia inštitútu prázdneho kresla v bezprecedentnom rozsahu, a to napriek bojkotu a dramaturgickým nárokom. Redakcia spravodajstva TV Markíza pracuje v štandardnom režime s fungujúcim editorským procesom a v súlade s profesionálnymi a etickými normami,“ povedal pre omediach.com PR manažér Lukáš Kočišek.

Stojí za ním takmer stovka kolegov

Kolegovia Michala Kovačiča sa rozhodli konať. Ako informoval Viktor Vincze, spísali spoločné stanovisko, pod ktoré sa podpísali desiatky kolegov. „Stanovisko k aktuálnej situácii, aktuálne 95 podpisov zamestnancov a spolupracovníkov Markízy. Stojíme za Michalom Kovačičom,“ napísal na Instagrame.

Celé znenie stanoviska, ako ho zverejnil Viktor Vincze:

"Plne podporujeme nášho kolegu Michala Kovačiča v jeho stanovisku, ktoré odprezentoval vo vysielaní poslednej relácie Na Telo a v celom rozsahu za ním stojíme. Považujeme za neakceptovateľné, aby moderátor najúspešnejšej politickej relácie v krajine musel okrem tlakov politikov čeliť aj tlakom vlastného vedenia. Michal Kovačič vytvoril z Na Telo svojím profesionálnym prístupom najsledovanejšiu politickú reláciu na trhu, jeho zrušenie je preto jednoznačne proti záujmom televízie a teda nás všetkých.

Generálneho riaditeľa Petra Gažíka a riaditeľa Centra spravodajstva a publicistiky Michala Kratochvíla požiadame, aby sa do troch dní písomne zaviazali, že relácia bude pokračovať v slobodnej dramaturgii a s rovnakým moderátorom aj po letnej prestávke. V opačnom prípade využijeme všetky právne kroky kolektívneho odporu, ktoré nám umožňuje zákon.

Platí to, čo sme manažmentu komunikovali už v minulosti – naše kroky nie sú pokusom o boj s vedením, iba snahou o zachovanie slobody spravodajstva Markízy. V minulosti práve ono zohralo kľúčovú úlohu vo vývoji slovenskej demokracie a sledujúc dianie v ostatných médiách sa ukazuje, že naša nezávislosť bude potrebná viac, ako kedykoľvek predtým.“

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM