Správy Zo Slovenska

Masový útok na spotrebné úvery: Slováci si požičiavajú AKO DIVÍ! Čo si kupujú?

Mnohí si v súčasnosti berú úver na rekonštrukciu bývania, nákup drahších spotrebičov či auta.

Ilustračný obrázok k článku Masový útok na spotrebné úvery: Slováci si požičiavajú AKO DIVÍ! Čo si kupujú?
Zdroj: pixabay.com

Na Slovensku v prvom polroku tohto roka výrazne stúpol záujem o spotrebiteľské úvery, medziročne o 47 %. Rastú pôžičky z bánk, ale aj od nebankových spoločností. Významný je aj vzostup financovania nákupu áut. Informovala o tom spoločnosť Home Credit.

Nížšie úroky

Za nárast záujmu podľa nej môže predovšetkým zvýšený dopyt po hotovostných úveroch, ale aj po konsolidácii, respektíve refinancovaní úverov.

Úrokové sadzby sú totiž nižšie ako súčasná inflácia a mnohí Slováci pravdepodobne nakupujú aj preto, že sa obávajú zvýšenia sadzieb v blízkej budúcnosti.

Nebankovkám sa darí

Mnohí si v súčasnosti berú úver na rekonštrukciu bývania, nákup drahších spotrebičov či auta. Obdobne je to aj v susednej Českej republike, no na rozdiel od Slovenska je to vo väčšej miere u nebankových spoločností ako v prípade bánk.

„Nebankovému trhu s úvermi sa darilo hlavne vďaka hotovostným úverom a konsolidáciám,“ približuje situáciu na trhu riaditeľ divízie produkty a marketing spoločnosti Milan Cáder.

Prejavuje sa aj výrazný nárast dopytu po automobiloch do veku približne troch rokov. „Zaznamenávame však zvýšený záujem vo všetkých segmentoch ojazdených vozidiel. Medziročný nárast financovaného objemu predstavuje na Slovensku až 62 %, v Českej republike 40 %,“ doplnil Luboš Ondrůj z Home Credit.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM