Zo zahraničia

Máte 50 a viac rokov a nie ste zaočkovaný? V tejto krajine za to hrozí POKUTA!

V Taliansku začali od utorka platiť nové protipandemické opatrenia, ktorých súčasťou je aj uvoľnenie obmedzení pre cestujúcich prichádzajúcich z členských krajín EÚ.

Ilustračný obrázok k článku Máte 50 a viac rokov a nie ste zaočkovaný? V tejto krajine za to hrozí POKUTA!
Zdroj: unsplash.com

Tým po novom stačí preukazovať sa pri vstupe do tejto krajiny potvrdením o očkovaní či nedávnom prekonaní covidu. V prípade splnenia tejto podmienky už nemusia predkladať negatívny výsledok test na koronavírus, informuje agentúra DPA.

Test už netreba

Test bol dosiaľ – z dôvodu šírenia vysoko nákazlivého variantu omikron – povinný pre všetky osoby prichádzajúce do Talianska, bez ohľadu na to, či absolvovali vakcináciu alebo prekonali ochorenie COVID-19.

Od utorka zároveň začnú v Taliansku sumou 100 eur pokutovať ľudí vo veku 50 a viac rokov, ktorí dosiaľ vakcináciu nepodstúpili alebo už nemajú platný covidpas, hoci sa vo vyhradenom čase mohli dať zaočkovať druhou či už aj treťou dávku vakcíny.

Pre osoby v tejto vekovej kategórii je vakcinácia povinná od januára, pripomína DPA.

Takéto opatrenie momentálne platí do 15. júna a vzťahuje sa na všetky osoby, vrátane cudzincov žijúcich v Taliansku, ktorí do tohto termínu dovŕšia minimálne 50 rokov.

Ukázať aj v práci

Obyvatelia v tejto vekovej kategórii sa potvrdením o absolvovaní očkovania či nedávnom prekonaní covidu budú musieť preukazovať aj na pracovisku. V prípade nesplnenia tejto podmienky im bude nariadená práca z domu. Zamestnancom do 50 rokov bude pri vstupe na pracovisko stačiť aj negatívny výsledok testu na koronavírus. Za porušenie týchto pravidiel hrozia pokuty v rozmedzí od 600 do 1500 eur.

Zmeny v opatreniach nastali od utorka aj pri nakupovaní. Zákazníci kníhkupectiev, bánk či iných úradov sa musia pri vstupe do týchto zariadení preukazovať negatívnym výsledkom testu na koronavírus. Výnimku majú supermarkety a lekárne.

V 60-miliónovom Taliansku je dosiaľ proti covidu zaočkovaných takmer 81 percent obyvateľov.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM