Správy Zo Slovenska

Máte deti a sú choré? Tak sa PRIPRAVTE! Lekárne hlásia VÝPADKY viacerých liekov

Príčinou je podľa SLeK zhoda viacerých okolností.

Ilustračný obrázok k článku Máte deti a sú choré? Tak sa PRIPRAVTE! Lekárne hlásia VÝPADKY viacerých liekov
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

V lekárňach aktuálne chýbajú najmä antibiotiká, lieky proti bolesti či zápalu a lieky určené pre najmenšie deti. Uviedla to viceprezidentka Slovenskej lekárenskej komory (SLeK) Miroslava Snopková.

„Čo v súčasnosti najviac rezonuje sú lieky, ktoré obsahujú antibiotiká, lieky proti bolesti, proti zápalu a najmä lieky, ktoré sú určené pre najmenšie deti. To znamená liekové formy, ako sú suspenzie, sirupy alebo čapíky,“ priblížila.

Príčinou je podľa SLeK zhoda viacerých okolností.

Veľa chorých detí

„Na jednej strane je obdobie v roku, keď je najvyššia chorobnosť a prudko stúpajú respiračné ochorenia. Tie sa týkajú najčastejšie zraniteľnej populácie, čiže aj malých detí. Zároveň chýbajú niektoré liečivá, ktoré sa používajú na výrobu týchto liekov,“ vysvetlila viceprezidentka.

Zdôraznila, že problém s nedostatkom evidujú aj iné krajiny, a to vo všetkých skupinách liekov. „Či už sú to lieky na tráviaci systém, nervový systém, hormonálny systém a tak ďalej,“ ozrejmila.

Kedy sa to zlepší?

Do istej miery by sa podľa Snopkovej situácia mohla stabilizovať s príchodom lepšieho počasia. „To pomáha zabraňovať šíreniu respiračných ochorení. To je jeden faktor, ktorý by mohol prispieť k tomu, že situácia sa zastabilizuje, ale z pohľadu, že nebude dopyt zo strany spotrebiteľa,“ priblížila.

Samotnú situáciu na trhu je podľa nej ťažko predpovedať. „My vychádzame z toho, aké informácie máme od výrobcov a nedá sa to paušalizovať, že by sme povedali, že sa to zlepší o mesiac, o dva,“ dodala.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM