Zo Slovenska

Máte potvrdený COVID-19? Ako sa doma liečiť a kedy volať záchranku?

Ak už si privoláte záchranku, za každých okolností treba operátorovi hovoriť pravdu, aby vedel zdravotný stav pacienta správne zhodnotiť.

Ilustračný obrázok k článku Máte potvrdený COVID-19? Ako sa doma liečiť a kedy volať záchranku?
Zdroj: pixabay.com , pixabay.com / CC0 1.0

Ak má pacient potvrdené ochorenie COVID-19, no nemá žiadne vážne zdravotné ťažkosti, postačí domáca liečba. Na tiesňovú linku 155 treba volať pri kolapsových stavoch či problémoch s dýchaním. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR na to upozornilo na sociálnej sieti.

Domáca liečba

V rámci domácej liečby sa odporúčajú antipyretiká v prípade vysokých teplôt, dostatok spánku, tekutín a vitamínov, ako aj pokoj na lôžku a dôsledná karanténa. Podľa OSZZS, nie je nevyhnutné domáhať sa vyšetrenia v nemocnici. Potrebné je však kontaktovať svojho obvodného lekára.

„Na tiesňovú linku 155 volajte v prípade kolapsového stavu, problémov s dýchaním, napríklad, keď sa neviete poriadne nadýchnuť, prípadne neviete dokončiť vetu, pretože sa zadýchavate,“ uviedli z operačného strediska. Zdôraznili, že za každých okolností treba operátorovi hovoriť pravdu, aby vedel zdravotný stav pacienta správne zhodnotiť.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie