Zdroj: TASR/Martina Kriková

Matovič: Ľuďom sme priložili k hlave „sociálny revolver“: Nemáš na test? Choď sa očkovať!

Návrh, aby si ľudia platili PCR testy v plnej výške, považuje minister financií Igor Matovič (OĽANO) za nútenie do očkovania.

Politika
Politika

Matovič: Ľuďom sme priložili k hlave „sociálny revolver“: Nemáš na test? Choď sa očkovať!

Návrh, aby si ľudia platili PCR testy v plnej výške, považuje minister financií Igor Matovič (OĽANO) za nútenie do očkovania.

Zdroj: TASR/Martina Kriková

„Sociálnymi zbraňami“ by k tomu totiž bola chudobná rodina, ktorá si pravidelné testy nemôže dovoliť, prinútená. Uviedol to v piatok na brífingu v Národnej rade (NR) SR.

Vo štvrtok (1. 7.) podľa Matoviča trvala šesť hodín koaličná rada, kde nakoniec prišli ku kompromisu, že sa návrh ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) presunie. Za testovanie by zároveň mali ľudia platiť buď nič, alebo symbolickú čiastku.

Sociálny revolver

Návrh ministra zdravotníctva, ktorý zvýhodňuje očkovaných, rozhádal celú koalíciu. Kollárova Sme rodina by ho podporila len vtedy, ak by boli testy zadarmo a pandemická situácia by bola výrazne horšia. Liberálne SaS nie je za to, aby boli všetky testy zadarmo. Matovič súhlasil so Sme rodina a označil návrh vlastného ministra za chybu.

Igor Matovič svojho nominanta kritizoval s tým, že prikladal ľuďom „sociálny revolver“ k hlave a „chladnokrvne“ by ich nútil dať sa zaočkovať. „Si chudobný a nemáš na test? Choď sa dať očkovať,“ zhodnotil Matovič, ako by návrh vyzeral v praxi.

Nepovinne povinné

Sme rodina má podľa neho pravdu v tom, že platenie PCR testov v plnej výške by bolo v určitom zmysle nútením do očkovania, pretože chudobná rodina by si to nemohla dovoliť.

„Nebolo by to povinné očkovanie, ale v skutočnosti by to povinné očkovanie bolo,“ vyhlásil Matovič. Keď sa uskutoční diskusia, v júli na schôdzi sú pripravení podporiť tento návrh, ale s tým, aby ľudia platili len symbolickú sumu za tieto testy.

Minister financií zároveň vyzdvihol očkovanie ako kľúčový nástroj proti ochoreniu COVID-19, treba však podľa neho rešpektovať aj názor tých, ktorí sú presvedčení, že sa očkovať nedajú. Dodal, že je potrebné urobiť „aj nemožné“, aby sa ľudia zaočkovali.

Je to otázka času

„Vývoj v Británii je katastrofický, je to len otázka času, keď variant delta na Slovensku prepukne vo väčšom,“ upozornil s tým, že sa „na nás valí tsunami v podobe delta variantu.“

Na motiváciu ľudí dať sa očkovať preto Ministerstvo financií (MF) SR prišlo s dvoma nástrojmi, a to je sprostredkovateľský bonus a očkovacia prémia.

Tieto nástroje v piatok schválilo plénum parlamentu v rámci novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti s ochorením COVID-19 z dielne rezortu financií.

Čo je potrebné vedieť?

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín