Ilustračný obrázok k článku Česko sprísňuje opatrenia po návrate zo zahraničia: Povinné testy aj do práce!
Foto: Eva Mikulová

Česko sprísňuje opatrenia po návrate zo zahraničia: Povinné testy aj do práce!

Sprísnenie pravidiel vysvetlil minister zdravotníctva zhoršujúcou sa pandemickou situáciou.

Zo zahraničia Cestovanie
Zo zahraničia Cestovanie

Česko sprísňuje opatrenia po návrate zo zahraničia: Povinné testy aj do práce!

Sprísnenie pravidiel vysvetlil minister zdravotníctva zhoršujúcou sa pandemickou situáciou.

Ilustračný obrázok k článku Česko sprísňuje opatrenia po návrate zo zahraničia: Povinné testy aj do práce!
Foto: Eva Mikulová

Česká vláda vo štvrtok rozhodla, že jedna dávka očkovania proti koronavírusu nebude v ČR s účinnosťou od 9. júla stačiť na preukázanie sa o bezinfekčnosti.

Ako zaočkované osoby sa budú považovať tí, ktorí sú dva týždne po podaní druhej dávky vakcíny. Po zasadnutí vládneho kabinetu to oznámil tamojší minister zdravotníctva Adam Vojtěch, informuje server Novinky.cz.

Jedna dávka nestačí

„Vláda schválila mimoriadne opatrenie, ktoré mení pohľad na ľudí, ktorí majú len jednu dávku očkovania. Po novom nebude dostatočné pre preukázanie bezinfekčnosti, ak má človek len jednu dávku. Zaočkovaný bude musieť byť plne,“ oznámil Vojtěch.

Doplnil, že sa to dotkne i návštev reštaurácií a kultúrnych akcií.

Doklad o bezinfekčnosti musia mať napríklad ľudia pri návšteve reštaurácie či kultúrnej akcii, ľudia s jednou dávkou teda budú musieť ísť na test. Tí, ktorí majú dve dávky, budú ďalej považovaní za chránených.

Dosiaľ sa za chránených pred nákazou považovali ľudia po troch týždňoch od podania prvej dávky vakcíny. Sprísnenie pravidiel vysvetlil minister slovami: „Situácia začala stagnovať a v Prahe sa dokonca, bohužiaľ, i zhoršuje. Zásadné je ale šírenie delta mutácie, ktorá je veľmi infekčná.“

Spravodajský portál ČT24 v tejto súvislosti píše, že podľa odborníkov prvá dávka vakcíny chráni pred variantom delta, predtým známym ako indický, len na 33 percent a plná ochrana nastupuje až po dvoch týždňoch od druhej dávky.

Testy do práce

Po príjazde z akejkoľvek krajiny do ČR budú musieť od budúceho piatku ľudia, ktorí nie sú kompletne zaočkovaní (alebo 180 dní po prekonaní covidu), podstúpiť test na ochorenie COVID-19. Takisto budú musieť nosiť päť dní respirátor.

„Pokiaľ človek prišiel zo zelených alebo oranžových krajín, bude musieť vyplniť príjazdový formulár a byť testovaný aspoň antigénovým testom nie starších ako 48 hodín, alebo PCR testom nie starším ako 72 hodín,“ zhrnul Vojtěch. Test pred vstupom do ČR bude možné nahradiť testom absolvovaným do piatich dní po návrate.

Po príchode z rizikovejších štátov (červených a tmavo červených) bude naďalej povinná i karanténa, nie však pre plne zaočkovaných.

Zamestnávatelia budú mať navyše povinnosť kontrolovať negatívne testy svojich zamestnancov po návrate zo zahraničia.

Príjazdové formuláre budú zase kontrolovať hygienici a leteckí prepravcovia by podľa Vojtěcha na palubu lietadla nemali vpustiť nikoho, kto nemá formulár vyplnený.

Ilustračné foto

Čo je potrebné vedieť k letným dovolenkám?

Stovežatá Praha na FOTKÁCH
10
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín