Zo Slovenska Politika

Matovič nepodporí žiadnu z koalícií: V oboch prípadoch budeme TVRDOU opozíciou, odkázal

V prípade vytvorenia štvorkoalície Progresívne Slovensko (PS), Hlas-SD, SaS a KDH by jej OĽANO a priatelia nevyjadrilo tichú podporu.

Ilustračný obrázok k článku Matovič nepodporí žiadnu z koalícií: V oboch prípadoch budeme TVRDOU opozíciou, odkázal
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Líder OĽANO a priatelia Igor Matovič je presvedčený o tom, že vládnu koalíciu budú tvoriť Smer-SD, Hlas-SD a SNS. V prípade vytvorenia štvorkoalície Progresívne Slovensko (PS), Hlas-SD, SaS a KDH by jej OĽANO a priatelia nevyjadrilo tichú podporu. V nedeľu to v relácii RTVS O 5 minút 12 uviedol Matovič.

„Nevidím dôvod, aby sme takúto koalíciu podporovali. V prípade jednej aj druhej koalície budeme tvrdou opozíciou,“ povedal Matovič. Jozef Viskupič zvolený za OĽANO sa pred časom vyjadril, že by vládu štvorkoalície PS, Hlas-SD, KDH a SaS podporil. Matovič ale uviedol, že Viskupič je liberálnejšie zmýšľajúci, zároveň si však spolu s Erikou Jurinovou neuplatnia poslanecký mandát, pretože dali verejný prísľub.

Prečítajte si tiež

Kto bude premiérom?

Poslanec Tomáš Taraba, ktorý vo voľbách uspel na kandidátnej listine SNS, sa vyjadril, že SNS rešpektuje výsledky volieb. Preto by mal byť premiér z najúspešnejšej strany vo voľbách, teda zo Smeru-SD. „Ak by Robert Fico ponúkol post premiéra Petrovi Pellegrinimu, požiadavky SNS by nemuseli zohľadňovať výsledky volieb,“ povedal Taraba s tým, že SNS by si tak mohla nárokovať viac ministerstiev. Začiatkom týždňa by sa mali stretnúť lídri Smeru-SD, Hlasu-SD a SNS na spoločnom rokovaní, aby odstránili niektoré prekážky, napríklad pri kultúrno-etických otázkach.

V prípade vojenskej podpory Ukrajiny má SR podľa Tarabu zbrane predávať a Ukrajina by nemala dostávať nič zadarmo. S výrokom súhlasil aj Matovič s tým, že Slovensko má „zničený zbrojný priemysel.“ Trojkoalícia Smeru-SD, Hlasu-SD a SNS by mala 79 poslancov, podľa Matoviča nehrozí, že by sa malo meniť zahraničné smerovanie Slovenska.

Navrhli opatrenia

Po stredajšom (4. 10.) rokovaní vlády premiér Ľudovít Ódor predstavil návrh takmer 100 opatrení v objeme sedem percent hrubého domáceho produktu (HDP), respektíve necelých 10 miliárd eur. Návrhy mieria k vyššiemu zdaňovaniu (napríklad zvýšenie DPH i zrušenie zníženej DPH pri základných potravinách) i škrtom výdavkov v sociálnych oblastiach (napríklad zrušenie rodičovského či 13. dôchodku alebo znižovanie prídavkov na dieťa).

Taraba by sociálny štandard neznížil. Riešenia vidí v zdanení bánk či mimoriadnych ziskov z ruskej ropy. Matovič sa vyjadril, že je potrebné konsolidovať verejné financie, no budúcej vláde by odporúčal znížiť daňovú medzeru stíhaním podvodníkov, ktorí neplatili DPH. „Vláda by mohla ušetriť sama na seba, napríklad zoštíhlením zamestnanosti a odmeňovania vo verejnej správe,“ dodal Matovič.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie správy

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM