Zo Slovenska

Matovič sa do toho oprel naplno! Máte na výber: Testovanie alebo LOCKDOWN!

Podľa premiéra Slovensko prekročí tento týždeň v počte nových prípadov hranicu 3-tisíc a do mesiaca bude v nemocniciach 5-tisíc pacientov s koronavírusom.

Ilustračný obrázok k článku Matovič sa do toho oprel naplno! Máte na výber: Testovanie alebo LOCKDOWN!
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Slovensko má v súčasnej epidemiologickej situácii a jej vývoji dve možnosti, buď lockdown celej krajiny, alebo to bude niečo, čo umožní ľuďom vyhnúť sa tomuto lockdownu. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO).

Lockdown alebo testovanie

Pripomenul, že epidemiologická situácia sa na Slovensku vyvíja „českou cestou“, očakáva, že pri neprijatí ťažkých rozhodnutí možno očakávať v nasledujúcich týždňoch tisícové nárasty prípadov. Podľa premiéra Slovensko prekročí tento týždeň v počte nových prípadov hranicu 3-tisíc a do mesiaca bude v nemocniciach 5-tisíc pacientov s koronavírusom.

„Ideme ako vlak, ktorému prestali fungovať brzdy. Musíme ho zastaviť,“ povedal premiér.

„Ak nezatiahneme ručnú brzdu, budeme tam, kde je Česko, kde bolo talianske Bergamo na jar, a kde sa na konci rozhoduje o tom, koho zachrániť a koho nie,“ povedal Matovič.

Rozhodnutie o tom, či ísť cestou lockdownu alebo celoplošného testovania, bude podľa neho na epidemiológoch. Súvisí to aj so zabezpečením účasti na testovaní. „Rozhodnú, či bude stačiť plošné testovanie aj bez tých, ktorí sa odmietnu dať testovať, alebo je v takejto situácii riešením lockdown,“ dodal. Uzavretie krajiny je podľa neho úplne poslednou „zatiahnutou brzdou“. „Osobne som za celoplošné testovanie, aby sme sa vyhli lockdownu,“ povedal.

Dodal, že minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) je v tomto výbere za to, aby sa „brzdilo veľmi rýchlo“.

Prísne obmedzenia

Ak by prišlo k uzavretiu krajiny, uzavreli by sa podľa neho všetky prevádzky, ktoré nie sú nevyhnutné pre infraštruktúru krajiny, prísne obmedzenia by sa týkali aj pohybu ľudí. Prirovnal to k situácii v jari v Španielsku. Odhaduje, že v prípade uzavretia celej krajiny budú opatrenia potrebné minimálne tri týždne. Matovič upozornil, že za ten čas by sa hospodárske škody vyšplhali podľa odhadu na dve miliardy eur.

V stredu má rokovať o situácii konzílium odborníkov a pandemická komisia, vo štvrtok ústredný krízový štáb.

Premiér na tlačovom brífingu vyjadril tiež úprimnú sústrasť rodine zosnulého lekára z Humenného, ktorý sa zrejme pri výkone služby nakazil novým koronavírusom.

Ilustračný obrázok

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie